| qwertpro a întrebat:

Sa; ut,TPU,ei bine astazi la ora de limba romana profesoara a spus un citat care suna astfel:"Prietenul meu nu este prietenul tuturor", si care mi-a dat mult de gandit.Acest citat mi-a placut foarte mult, dar nu reusesc sa-l inteleg in intregime.Adica,cum,el ne spun ca o persoana nu poate avea mai multi prieteni? Dar asa ceva e imposibil.De aceea as avea nevoie de ajutorul vostru.

3 răspunsuri:
| tril a răspuns:

"Nu poate fi prietenul tuturor."! Poate fi prieten cu dusmanii tai (teoretic vorbind)?
Voi denaturati notiunea de prieten. Orice cunoscut, amant, coleg, vecin, va este prieten. Nu! Sunt colegi, cunoscuti, amici de o bere/cafea. Dar prieteni, sunt putini. Unde sunt prea multi, nu mai este prietenie. Se cunosc, se impaca bine, da. Dar de aici si pana la prietenie e un drum al naibii de lung.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum de ti a placut asa mult daca nu l ai inteles? Esti amuzant.
Citatul e destul de clar si la obiect.

Dac a tu esti prieten cu X nu inseamna ca X e placut de toata lumea

| Tiberiu_Andrei_1997_8ulq a răspuns:

Ea a vrut sa spună ca prietenul tau nu e bătaie de joc pentru ceilalti ai ca tu poti sa il ajuti oricand