| Gaidei_Simona_2000 a întrebat:

Sakut, ati putea spune prin ce v-a impresionat nuvela Moara cu Noroc de Ioan Slavici?
Adica ma gindesc s-o lecturez dar am nevoie de niste pareri. Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Pe mine m-a impresionat felul in care Slavici isi pedepseste personajele ce se abat de la anumite valori morale. Slavici are niste valori morale precum cinstea, omenia, sinceritatea si, personajele ce se abat de la acestea sfarsesc primind pedeapsa finala, moartea.
Si felul in care Ghita, personajul principal, poarta dialogurile cu el insusi in degradarea sa psihica.

1 răspuns:
| Cryss_Cristina_1997 a răspuns:

Nu m-a impresionat..Este vorba despre o moara, care este de fapt o carciuma..si e putin cam ciudata..am avut-o in a 11 a de citit si nu m-a incantat chiar deloc.