| lavi58 a întrebat:

Sall va rog sa ma ajutati la o intrebare cum se analizeaza o propozitie adica ceva de cenul cum se pune intrebarea cand analizezi substantivul cine sau unde va rog sa ma ajutati la substantiv,parte secundara,subiect,predicat verbal,pronume personal, adjectiv predicat verbal va rog dau

Răspuns Câştigător
| Lawsford a răspuns:

Aaarolling on the floor)
Iarta-ma neatentia mealaughing Ma tot gandeam la lectia de azi si nu am fost atenta, iarta-ma inca o data.
Deci intrebarea subiectului"cine?"
Mihai a fost la piata.
Cine a fost la piata?
Mihai=subiect

Substantivele sunt numarabile, dupa asta iti dai seama.

Predicatele verbale: Ce face subiectul?
Ana pleaca de acasa.
Ce face Ana?
Pleaca=predicat verbal
Dupa cum vezi predicatul verbal este de fapt verbul.

Adjectivul (ce fel de?)
Baiatul cuminte a venit.(ce fel de baiat?)
Arata insusirea subiectului si de obicei sta pe langa substantiv.
Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi.

| lavi58 explică (pentru Lawsford):

Sall iti multumesc mult foarte mult de ajutor dar mai am o nelamurire cum se intreaba la subiect

6 răspunsuri:
| Lawsford a răspuns:

Acum am facut la scoalalaughing
Ia sa vedemhappyUite o propozitie o sa ti-o analizez, iar tu poate o sa-ti dai seama:

Se spune/ca va ploua.
se spune=propozitie principala
ca=element de relatie(conjunctie)
ca va ploua=propozitie subiectiva
Cine se spune? - Ca va ploua
Propozitia subiectiva indeplineste functia de subiect pe langa o propozitie regenta si raspunde la intrebarea: cine?
Mai intai subliniezi predicatele, dupa aceea elementele de relatie care pot fi:
Conjunctii- sa, ca,de...
Pronume/adjective relative sau nehotarate- oricare,oricati, care, cine
Adverbe relative sau nehotarate-unde, cand, cum.
Dupa ce faci asta desparti propozitiile cu o bara inaintea conjunctiilor, nu uita doar un singur predicat in propozitie.happy

Si eu ma incurcam, dar repeta si o sa vezi ca va fi mai usor.

| Lawsford a răspuns (pentru Lawsford):

Asta este doar propozitia subiectiva, predicativa este cam la fel.

| lavi58 explică (pentru Lawsford):

Da dar eu nu am invatat asta eu am invatat pana acum adjectivele, substantivele, predicatele verbale, partile secundare si eu intreb ce intrebare se pune adica de exemplu cine sau unde ca sa afli adjectivul eu sunt clasa iv si nu am invatat ce zici tu oricum multumesc dar te rog sa imi raspunzi la intrebare daca stii ce te-am intrebat acum

| Lawsford a răspuns:

Intrbarea subiectului: cine?

Mihai a mers acasa.
Cine a mers acasa?
Mihai

Cu multa placerehappy

| lavi58 explică (pentru Lawsford):

Si la parte secundara cum se intreaba?