| xCrazyWolf a întrebat:

Cine imi poate spune niste carti interesante? Asa pentru clasa a 7. Poezii clar nu. Funda...

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi cîteva răspunsuri mai sus!

| valentingb a răspuns:

Alexandr Volcov- Doi frati, si cartile Colt Alb, Ultimul Mohican, Gestapo, sunt cartile mele preferate. Inca am mintea de la 13-14 anilaughing Sunt carti foarte bune. Daca vrei sa te hazardezi un pic, citeste Shogun de James Clavell. E o carte foarte buna doar ca vine in 3 volume groase.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Ciresarii"- Constantin Chirita(am "devorat" cele 5 volume ale acestui roman la varsat ta)
"la Medeleni"- Ionel Teodoreanu
"Cismigiu & comp", "Buna dimineata, baieti!"- grigore bajenaru(o carte superba despre scoala, primul volum din exoperienta elevului, al doilea volum din experienta invatatorului si a profesorului, care nu are cum sa nu-ti placa)
"David Copperfield"- Charles Dickens(un roman bun, scris de un clasic al literaturii engleze, care iti va trezi gustul pentru lecturile valoroase, pentru capodoperele literare)
"Micul print"- Antoine de Saint-Exupury(aparent o fictiune banala dar foarte profunda in smenificatii)
"Batranul si marea"- Ernest Hemingway
"Clatoriile lui Gulliver"- Johnathan swift
"Robinson Crusoe"- Daniel Defoe(l-am recitit de vreo 3 ori pe la 12-14 ani)
"lassie se intoarce acasa"- Eric Knight(cat am mai citit si reciti cartea asta in copilarie si preadolescenta, e superba, mai ales daca iti plac animalele)
"Colt-Alb"- Jack London (o lata carte furmoasa despre animale, opera a unui autor consacrat)
"Fram, ursul polar"- cezar petrecsu(singura carte cu animale din literatura romana pe acre am citit-o si am adorat-o...imi plac mult cartile cu animale pentru ca iubesc animalele, iar la varsta ta astfel de romane sunt incantatoare)
Lectura placuta, sper ca te-a ajutat raspunsul meu si mult succes la scoala iti doresc!

| raresbarbier a răspuns:

Jurnalul unui pusti numerele 1, 2, 3, 4 atentie numarul 4 este in engleza.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Clar incearca elevul dima dintr-a saptea....si cartile lui karl may sunt recomandate pentru varsta ta, zic eu...

| Scintilla a răspuns:

Citeste "Singur pe lume" de Hector Marlot.Pe mine m-a impresionat cand eram mic.

| thisisMirel a răspuns:

Pai asta depinde de fiecare.Adica mie, de exemplu imi plac romanele politiste.Nu stiu ce gen de carti iti plac tie...in caz ca vrei sa citesti un roman politist, citeste Hotul de merinde (Andrea Camilleri)Mie mi-a placut mult! Sper ca te-am ajutat.

| Satanna a răspuns:

Hmm, pai si eu sunt in clasa a7-a. Eu am citit :
Paranormal, Ultimul Mohican care sincer nu am inteles aproape nimic; s, Mendebilul, ruletistul, Cruciada copiilor, Remember, ăă. Aventurile lui Huck Finn, Lorelei;/, Harry Potter volumele 6-7.