| ASimpleUser a întrebat:

De ieri am inceput sa citesc Winnetou vol 1 si vreau sa citesc toata seria, insa nu stiu ordinea cartilor de dupa vol 3.La biblioteca am vazut ca mai este si cartea Winnetou in Valea Mortii.Mi-ati putea spune va rog ordinea tuturor cartilor din seria Winnetou de Karl May?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Desigur e autorul meu preferat: fii atent/a! happy
Este Winnetou
al doilea volum se numeste Pe Viata si pe Moarte
al treilea volum se numeste Testamentul lui Winnetou
iar al patrulea volum se numeste Urmasii lui Winnetou

aceste patru volume iş au ca protagonisti pe Winnetou si Old Shatterhand.

dar Karl May are mai multe carti printre care se afla si acesti doi eroi de exemplu-ti le dau care le-am citit eu:
Old Surehand
Taina lui Old Surehand
Cacealmaua
Winnetou in Valea Mortii
Capcana
Omul cu 12 degete
Razbunarea
Comoara din Lacul de Argint
Pirat si corsar
Mustangul Negru
Vulturii desertului

si apoi sunt carti care il au ca protagonist pe Old Shatterhand in Orient sub numele de Kara Ben Nemsi:
Leul razbunarii
Prin prapastiile Balcaniilor
In imparatia Leului Argintiu
In Anzii Cordilieri
Aventurieri de la Mecca
Ultima vanatoare de sclavi
Lacrimi si sange
Prin desert si harem
Prin Kurdistanul Salbatic

apoi mai este ciclul "De pe tron la esafod " de cinci volume
si mai este ciclul "Dragostea ulanului"

Succes cu lecturatul! happy

1 răspuns:
| Fineas666 a răspuns:

Si eu am citit winnetou... si am citit doar cele 3 volume... din cate am auzit de la un prieten doar cele 3 volume sunt in ordine, celelalte nu au ordine si eu tot asa cred happy