| Barbu_Ionut_1993 a întrebat:

Maine dau simularea la romana si nu stiu cum sa fac cuprinsul la o argumentare ca un text este opera lirica..stie careva?

2 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Ar fi trebuit sa va dea profa argumentarile la toate genurile...
te voi ajuta eu:
"Opera x de y apartine operei lirice deoarece opera lirica este opera literara in care eul liric transmite trairi si sentimente cu ajutorul mijloacelor expresive ale limbii si al imaginilor artistice.
In primul rand, apar marci lexico-gramaticale ale prezentei eului liric (si dai exemple de verbe la persoana 1 si a2a),iar poetul isi exprima sentimente de (tristete, dragoste, melancolie depinde de sentimentul desprins din poezie).
In al doilea rand, se remarca imagini artistice:
-vizualesadsi dai ex), auditive etc.
In concluzie trasaturile mai sus prezentate justifica incadrarea textului "x" de y in genul liric."
Acest sablon se potriveste tuturor argumentarilor ca un text apartine operei lirice. Tu nu mai trebuie decat sa inlocuiesti si gata.Mult succes.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Dai argumente "in primul rand este opera lirica pentru ca transmite ideile si gândurile in mod direct...in al doilea rand este opera lirica pentru ca are figuri de stil(dai exemple dintr-un text) in concluzie este un text liric deoarece se îmbină muzicalitatea cu rima si ritmul si dai alte exemple. Ti-am facut asa pe scurt.