| OmulSiXPacksSs a întrebat:

maine am teza la romana si nu am invatat.
Dam din opera lirica la literatura si din vocabular si fonetica la gramatica.
Va rog spuneti-mi si mie cum sa demonstrez ca un text/poezie la prima vedere este opera lirica
Vreau sa iau un 7
DAU FUNDA
URGENT VA ROG!

4 răspunsuri:
| Shontellle a răspuns:

Este foarte simplu si in primul rand noi iti facem un rau spunandu-ti..Ar trebui sa te cultivi.Depune eforturi daca vrei o nota buna, in viata nu va fi tot timpul "TPU". Stiu ca vei citi asta ceva gen "basldkasas" ce mai vrea si asta.dar este chiar un adevar.Ca sa nu spui ca sunt rea, te voi ajuta.Incepi asa:Textul cu tare scris de cu tare apartine genului liric deoarece sentimentele, gandurile, trairile sunt exprimate in mod direct prin intermediul unui limbaj artistic inedit.Mai apoi incerci sa descoperi poezia in sine..sentimente..Literatura e atat de frumoasa daca te interesezi! Nu uita de formulele "in opinia mea";"in primul rand" "in al doilea rand" si "in concluzie.Te legi si de elementele de versificatie.Iar in final vei scrie:"In concluzie opera cu tare scrisa de cu tare apartine unei creatii lirice deoarece prezinta toate notele definitorii. Foarte simplu! Bafta!

| CocoChanel18 a răspuns:

Genul liric este subiectiv,autorul(eul liric)isi expune direct gindurile, sentimentele.Din poezia lirica fac parte:oda, elegia, doina, pastelul....doar asta cunosc, sper ca te-am ajutathappy

| Adnana05 a răspuns:

Invata

| OmulSiXPacksSs explică (pentru Adnana05):

De parca pot sa invat intr-0 zi