| Suarez97 a întrebat:

Spune-ti va rog niste carti ce ar putea fi interesante pentru un elev in primul an de liceu?

9 răspunsuri:
| Corleonee a răspuns:

1. "Ion" – de Liviu Rebreanu
2. "Enigma Otiliei" – de George Calinescu
3. "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" – de Camil Petrescu
4. "Maitrey" – de Mircea Eliade
5. "Morometii" – de Marin Preda
6. "Zmeura de campie" – de Mircea Nedelciu
7. Comedia: "O scrisoare pierduta" – de Ion Luca Caragiale
8. Drama moderna: "Iona" – de Marin Sorescu

| MiruFcrb a răspuns:

Depinde ce iti place, dar...
- Nu te misca
- Romanul adolescentului miop
- Elevul Dima dintr-a saptea (daca nu ai citit sa stii ca merita, in trecut a saptea era de fapt clasa a 11 a de azi, asa numeau ei)
- Nunta in cer
- Adam si Eva (nu e carte religioasa, nici pe departe, e o carte super frumoasa)
- Dracula (iarasi ok nu se compara cu cacaturile de filme de la TV)
- Maitreyi
- Scrisoare de dragoste

Te asigur ca sunt bestiale, mai ales cateva dintre ele! Funda?: )

| adiina11 a răspuns:

''Maytrei''

| LuMix a răspuns:

Patul lui Procust acesta este un roman foarte tare ti-l recomand

| 1234dany5 a răspuns:

Legendele Olimpului- sora mea e in primul an si asta le-a dat sa citeasca...

| dea_8289 a răspuns:

Mara de Ioan Slavici
O scrisoare pierduta de I.L Caragiale
Hronicul si cantecul varstelor de L.Blaga
Morometi de Marin Preda

| FadetoBlack a răspuns:

De veghe în lanul de secară de Salinger, sigur îţi va plăcea.

| Sadic a răspuns:

Viaţa lui Pi.

| MadRaven a răspuns:

Bună!
Ai încercat Salinger, Paler, Dostoievski, Preda, Balzac, Hugo, Goethe?
Eu am început de curând seria Cântec de gheaţă şi foc. Mi-a fost recomandată de profesorul de cultură civică.
O recomand, e lungă, dar genială. Te ţine cu sufletul la gură. Am devorat primul volum într-o săptămână.
Numai bine!