| curiozitati a întrebat:

Sunt clasa a X-a; in domeniul poeziilor experienta mea este aproape zero, am cochetat mai mult cu naratiunile.Ce autori de poezie/poezii imi recomandati?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste psalmii arghezieni. nu fac parte dintr-un volum anume, ci sunt rasfirati in mai multe volume, dar ii gasesti usor. sunt 16 la numar. foarte profunzi si capabili sa te invete ce e poezia si cum trebuie citita.

| blueheart a răspuns:

Buna. Din poetii straini iti recomand Charles Baudelaire,Paul Eluard,Serghei Esenin,Johann Wolfgang von Goethe,John Keats,Gabriela Mistral,Edgar Allan Poe,Rainer Maria Rilke,Walt Whitman,William Butler Yeats iar din cei romani-Mihai Eminescu,George Bacovia,George Cosbuc,Radu Gyr,Magda Isanos,Nichita Stanescu, Alexandru Macedonski, Ion Minulescu, Vasile Voiculescu. Mie imi plac mult, poate vei gasi un poet care sa iti placa happy

| Euletitia a răspuns:

Buna! incearca poeziile lui eminescu, mai ales cele din prima lui etapa de creatie, pe tam naturii si a iubirii sunt minunate..."Lacul", "Dorinta", "Sara pe deal", "Craiasa din povesti" etc, dar si "Luceafarul"-capodopera litearturii romane, o poezie att de profunda, cu substrat filozofic si prezentand o noua perspectiva asupra dragostei, imposibila intre doua fiinte din lumi diferite(fata siastrul).Iti recomans si poeziile lui George Bacovia, triste, in nuante de gri si plumb, dar frumoase in acelasi timp, avand un stil inegalabil. Sigur iti vor placea si Rondelurile lui Macedonski. Frumoase sunt, de asemenea, poeziile lui George Toparceanu, ale lui Stefan Augustin Doinas si ale Otiliei Cazimir. LEctura placuta orice ai alege!

| Alexstrasza a răspuns:

Acum depinde de tine. Mie nu imi plac poeziile deloc, daca vrei ceva mai romantic Eminescu, daca vrei ceva de natura Alecsandri, daca vrei ceva mai sobru Bacovia. http://romanianvoice.com/poezii/

| Furny a răspuns:

Bacovia-plumb daca vrei poezie simbolista sau daca vrei ceva din romantism eminescu orice