| anonim_4396 a întrebat:

Azi am dat proba la lb. română real la examenul de bacalaureat. Aș vrea să știu dacă am rezolvat corect două exerciții. La exercițiul 3 subiectul I, am avut de scris o locuțiune/expresie în care să apară cuvântul viața. Eu am scris următoarea propoziție: "El și-ar da viața pentru patrie.". La exercițiul 1, eu am dat ca sinonim pentru cuvântul "deodată" locuțiunea adverbială "dintr-o dată"(m-am uitat în DEX și am văzut că cuvântul(adverbul) "deodată" este sinonim cu locuțiunea adverbială "dintr-o dată"). După părerea voastră sunt corecte răspunsurile pe care le-am dat? Oare mi le vor puncta?

Răspuns Câştigător
| steff2015 a răspuns:

La ala cu viata e corect. si la sinonim nu prea. asa am scris si eu la sinonim. am auzit ca nu e bine. trebuia brusc sau imediat... la ex 5 ala cu 2 marci ale adresari directe. ce ai scris?

| Clarx a răspuns (pentru steff2015):

Eu am cautat in DEangrycartea propriu-zisă) şi am văzut că "deodată"(adverb)="dintr-o dată"(locuţiune adverbială). Sper totuşi ca cei din comisii să nu ia drept "sfânt" baremul acesta. De exemplu, la "teamă" este trecut ca sinonim "frică"(aşa am pus şi eu), dar nu mi se pare corect ca cei care au scris ca sinonim "spaimă" să fie depunctaţi. La ex. 5 cu mărcile ale adresării directe am scris "Nu mai râde! Tu nu ştii ce înseamnă să iubeşti."(m-am uitat în barem şi îi corect). Mult succes în continuare la bac!

| Clarx a răspuns (pentru Clarx):

Scuze pentru emoticon, am vrut să spun D.E.X.

3 răspunsuri:
| qRazvII a răspuns:

La ex 1 trebuia deodata-brusc, am vazut si rezolvare facuta pe net si tot asa ii, nu cred ca ii bine ce ai facut tu.