| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti recomandati unui baiat de 14 ani?
Prefer mai mult actiune,aventura,dar si cartile istorice,gen istoria egiptului,cu zeii prezenti acolo, sau legendele olimpului? Deci?

7 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Cartile:Tarzan din neamul maimutelor
Intoarcerea lui Tarzan (incredibil de bune, filmul are povestea schimbata mult si mai urata)

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand, din literatura romana, sa citesti "Ciresarii", de Constantin Chirita(actiune, aventura si...adolescenta) si din literatura universala orice roman scris de Jules Verne(poti incepe cu "Doi ani de vacanta", e superb), dar si "calatoriile lui Gulliver", de Johnathan Swift si "Robinson Crusoe", de Daniel defoe(am citi-o si recitit-o de vreo 4 ori, ma fascina la varsta ta). Lectura placuta orice ai alege!

| inconscient a răspuns:

Incearca "Sageata Neagra" de Robert Louis Stevenson, sau "Apus de soare" de Barbu S. Delavrancea.

| andy332546 a răspuns:

Jurnalul unui pusti
Calatoriile lui Gulliver
Ciresarii
Zece negri mititei
Cartile lui Sherlock Holmes
Shogunul
Neamul Soimarestilor
Domnul Cascador de Jules Verne
Copii capitanului Grand

Sper ca te-am ajutat. FUNDA laughing

?

| alice31 a răspuns:

Legendele olimpului!

| mentor a răspuns:

Si Bel Ami poti citi foarte frumoasa laughing

| mentor a răspuns:

Sherlock Holmes, ai parte de actiune din belsug.