| Mihai1810 a întrebat:

Salut TPU,
Ce gen de carte este Winnetou de Karl May?

Răspuns Câştigător
| Tripleevil a răspuns:

Aventura

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Karl May este un scriitor ger man, foarte îndrăgit de adolescenți și a fost foarte des editat în România.
Tastează „Karl May", culege lista de cărți pe cre le-a scris și caută să le citești.
Sînt foarte gustate de tineri între 12 și 25 de ani.
De aceeași manieră vezi și Fenimore Cooper, Daniel Defoe, Jules Verne, Eu gen Sue, Paul Feval, Alexandre Du mas, Sir Walter Scott, Michel Zevaco, Ponson du Terrail, Charles Dickens, Ioan Dan, Rodica Ojog Brașoveanu.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Mihai! Este un roman de aventuri!

| StefanERC a răspuns:

Cartea Winnetou este o carte de aventura
Scurta descriere:
Winnetou a devenit șef de trib al apașilor Mescalero (și apoi al tuturor apașilor, incluzând triburile Navajo) după uciderea tatălui său Intschu-tschuna și a surorii sale Nscho-tschi de banditul Santer. Calul lui Winnetou purta numele de Iltschi ("Vânt"), iar arma utilizată de erou era o pușcă faimoasă denumită Arma de argint, o pușcă cu țeava dublă, decorată cu ținte din argint. După ce Old Shatterhand a devenit fratele de sânge al lui Winnetou, a primit în dar calul Hatatitla ("Fulger"), fratele lui Iltschi. Aceștia pornesc împreună pe urmele banditului Santer pentru a se răzbuna, dar vor fi împiedicați de mai multe ori de aliații acestuia: kiowașii.