| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, eu am o mica mare problema, eu am luat un 5 in teza la istorie ..de care parintii mei nu stiu, pe langa asta mai am un 4 si un 7 (de 4 si de 7 stie ), iar in teza de la mate nu stiu daca iau mai mult de 6, pur si simplu n-am mai avut chef sa invat, ei au pretentii de 10 de la mine, eu pana in clasa a 7-a am fost de nota 9-10, in a 7-a m-am lasat si le-am promis ca in a 8-a ma apuc de treaba, dar nu se vede..., si o sa ma omoare cand o sa auda de mate si de istorie, credeti ca daca o sa le arat ca lucrez foarte mult in vacanta asta o sa ma ierte si o sa scap? sau macar sa reactioneze mai bine?

3 răspunsuri:
| Razvan131331 a răspuns:

Sincer e posibil acuma e de la parinte la parinte.Sigur o sa se supere pe moment dar dupa 2 saptamani le trece.

| IuliaIulytza14 a răspuns:

Eu zic sa tragi tare in vacanta si pe tot parcursul anului scolar. Invata pentru teste/teze. Cat despre istorie/mate invata si roaga profesorii sa te asculte ca sa ti mai puna o nota "mai buna". Cat despre parinti spune le ca te apuci de invatat pe bune, si chiar sa vada rezultatele daca incepi de acum vor fi si rezultate bune la examen.

| R0R0 a răspuns:

Le explici ca a fost greu si ca nu ai stiut.
Daca promiti ca vei invata mai bine, sa te tii de promisiune.