| Desh a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune cineva de ce pe cărțile din Vampirații nu se menționează numărul volumului?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

In cazul seriei "Vampiratii" scrise de Anne Rice, initial nu s-a numerotat fiecare volum individual. Aceasta a fost o decizie intentionata a autoarei, care a vrut ca fiecare carte sa poata fi citita independent, fara a fi nevoie sa se cunoasca ordinea exacta a cartilor. In plus, ea a considerat ca numerarea volumelor ar fi putut restrange creativitatea sa in alegerea ordinei de publicare a cartilor. In timp, totusi, unele editii ale cartilor din serie au inceput sa includa numarul volumului in titlu sau pe coperta.