| WinGod a întrebat:

îmi poate zice cineva ce înseamnă relativ laughing).

Răspuns Câştigător
| xseven7 a răspuns:

Are mai multe sensuri
1. Care se referă, se raportă la ceva... (Orice primiți de la Costică relativ la venirea lui, să îmi spuneți)
2. contingent, accidental, variabil, în opozițiune cu absolut: (om e un termen absolut, tată e un termen relativ)
3. Care depinde de un termen în absența căruia ar fi fără sens. (După unele teorii idealiste spațiul ar fi relativ)
4. Aproximativ, mai mult sau mai puțin, aproape. (A avut o viață relativ liniștită)
5. Care are o valoare dependentă de anumite condiții sau în funcție de punctul de vedere al cuiva. (Frumosul este o noțiune relativă)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aproximativ.

| anonimg a răspuns:

Are mai multe intelesuri. In general se foloseste in locul cuvantului "aproximativ"; adica in sensul de ceva apropiat, dar nu sigur.
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/relativ
La polul opus, (adica antonimul) cuvantului "relativ" se afla cuvantul "absolut" -care inseamna ceva sigur, fara a fi pus la indoiala.

| larisalabunt a răspuns:

Relativ=aproximativ