| anonim19328 a întrebat:

Ce inseamna relativ?
Cum adica timpul e relativ?
Va rog pe intelesul meu.

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Relativ= isi schimba valoarea

e greu de inteles cum timpul poate fi relativ cand pe pamant la toata lumea trece la fel.

Viteza are o limita(viteza lumini).

Atomi nu pot sa atinga viteza lumini doarece un electron de-a lui poate sa mearga in aceeasi directie ca si el rezultand depasirea vitezei lumini de aceea timpul trebuie sa scada pentru acel atom.

Ex: O persoana care se apropie de viteza lumini, timpul incepe sa mearga din ce in ce mai incet doarece nu are voie sa o atinga(poti calatori in viitor).

Timpul e relativ in univers in functie de gravitatie sau/si viteza.

Acum te poti uita la interstellar si sa mai intelegi ceva.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Pai stai ca revin. Timpul - Einstein a facut calcule, mai tarziu cand tehnologia a permis s-au facut experimente si timpul este dovedit ca fiind relativ. Intram in cuantica, mai dificil de inteles dar nu imposibil. Desi e dificil si pentru savanti pentru ca afla un raspuns si se nasc apoi alte 100 de intrebari. Lasa-ma putin sa caut un documentar. Eu sunt batran si ceea ce am invatat la scoala nu mai corespunde deloc de la o zi la alta. Atentie - nu sunt mare specialist ci doar pasionat si inteleg si eu cat pot.

| anonim19328 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Va multumesc pentru raspunsul acordat, si de la dumneavoastra am inteles ceva dar KillaNoFilla l-a dat pe cel cu care l-am inteles.Multumesc anticipat pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cuvantul relativ in dex are mai multe intelesuri. Ce te intereseaza pe tine e - Care e cu + si - sau -Care are valoarea dependenta de un punct de referinta. De ex unul din lichidele folosite in mod curent este benzina. Are coeficient mare de dilatare in functie de temperatura. Litrul depinde mult de temperatura asa ca la incarcarea / descarcarea din cisterne se ia intai temperatura, daca pe timpul transportului s-a racit / incalzit se poate calcula daca este cantitatea corecta numai prin calcule. De aceea la greutatea specifica a materialelor este specificata si temperatura.

| ionutandrei2003 a răspuns:

O ora cu o persoana iubita trece ca un minut, iar un minut cu mana pe soba trece ca ora.
Cred ca a zis-o Einstein.