| FuturePlayerFootball a întrebat:

La anul plec in Grecia timp de o luna in tabara impreuna cu 10 colegi si as vrea sa invat limba greaca.Cu ce ar trebui sa incep?

Răspuns Câştigător
| daniellllaaaa a răspuns:

Se găsesc tot felul de cursuri online chiar
şi gratuite. Eu de exemplu folosesc site.ul www.internetpolyglot.com. Acolo poti invata uşor orice limbă străină;)

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Trebuie sa incepi chiar de la zero, de la alfabet. Apoi usor usor, precum orice alta limba: numere, culori, cuvinte, fraze etc, progresiv.

| MihaelaDart a răspuns:

Aruncandu-te ca "Ghe." de a lua toata limba greaca la studiat nu ai cum, daca nu inveti alfabetul la inceput. Care este cel mai important dintre toate pana a intri in a studia si restul bucatelor.

Pe internet nu prea gasesti prea multe lucruri, ci cel mai important lucru este sa iei meditatii cu profesor de la comunitatea Elena din orasul tau. Chiar daca mergi doar in vacanta, pana atunci o poti invata cursiv si bineinteles sa o stii sa o scrii. Cursurile sunt intre 6-9 luni, depinde de tine cum o poti invata. Fara profesor, abia in 4-5 ani o poti vorbi foarte bine si sa fii la stadiul de avansat. E bine si pentru cultura ta sa mai stii o limba in plus.