| DenimM a întrebat:

La bac la romana, cat credeti ca-mi puncteaza pe sb 2 si 3? Am facut la sb3 in jur de 2 foi si ceva, l-am caracterizat pe Ion, dar nu am scris numai caracterizare ca nu aveam cum sa scot 2 pagini doar din caracterizare si am scris la inceput cateva date despre opera si roman, cam 40% caracterizarea lui Ion si in mare parte 60% poate mai mult am scris din povestirea romanului, o replica a unui critic literar, etc, iar la sb2 am scris cat de cat ok la argumente, am fost pe tema, un mediu asa cam cat imi poate puncta la ambele sb?
Multumesc

2 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

La subiectul 3 nici nu trebuia sa fie numai caracterizarea. Probabil ai vazut si tu ca scrie prezentarea statutului social, moral, psihologic etc, si numai o trasatura a personajului comentata prin 2 secvente. In rest a fost despre opera, trebuia sa scrii despre 4 elemente de structura si compozitie (titlu, perspectiva narativa, cronotop, incipit-final etc). Si mai trebuia o opinie si o concluzie. Poti sa te uiti pe barem ca scrie un pic mai explicit decat cum am scris eu. Deci, la S3 ar trebui sa ai un punctaj destul de mare. La S2 e foarte subiectiv, de fapt cam asa e si la s3 da parca nu la fel de tare. Poate unui profesor ii place, si celui de-al doilea nu ii place ce ai scris. Depinde foarte mult de corectori. Dar daca ai respectat structura textului argumentativ (opinie, 2 argumente si concluzie) ar trebui si aici sa ai un punctaj frumos, mai ales daca ai scris la subiect.

| ASMA14 a răspuns:

Daca nu te-ai incadrat in 600 de cuvinte nu stiu cat o sa iti puncteze probabil 1p sau 1 jumate, iar la 2 de obicei se acorda toate 3 punctele daca ai respectat tot ce scria si nu te-ai abatut de la subiect.Depinde de fiecare profesor fiecare are stilul lui de a corecta.Eu la limba romana am scris 6 pagini si ce crezi mi-a punctat decat 1 punct pentru ca 0robabil asa a avut el chef la momentul respectiv.