| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu câteva întrebări înainte de afisarea rezultatelor la bac. Mă simt foarte stresat și mă tot gândesc incontinuu la notele alea. Cel mai groaza îmi e la romana. La subiectul 3 am avut caracterizare de personaj, eu am făcut un eseu de vreo 600 de cuvinte, am scris elemente de structura și compoziție, am avut introducere și concluzie, am făcut caracterizare de personaj, cu mijloace directe, indirecte, am dat multe citate și exemple, am caracterizat ca in eseul dintr-o culegere personajul însă n-am prezentat 2 scene semnificative mai detaliat. Din câte am inteles fiecare liniuța are 6 puncte si 12 pe redactare, dar mă gândesc ca nu îmi scad 6 puncte doar ca n-am prezentat scene, ca spunea acolo caracterizare personaj susținută de 2 scene. Eu am caracterizat destul de bine personajul, mă gândesc ca maxim 4 ar putea sa scada. La istorie am o nelămurire la argumentare unde trebuia sa argumentam printr-un fapt istoric relevant o afirmație iar eu la primul argument am scris de un fapt istoric, iar la al doilea am scris alt fapt istoric, ambele fiind corecte, am scris despre lupta de la Vaslui și cea de la Belgrad in argumente diferite pentru afirmația conform căreia romanii au întreprins acțiuni militare contra I. Otoman in sec XV-XVI, acolo am emoții și nu știu cât îmi va scădea. Iar la logica am o nelămurire legată de Silogismul pe care trebuia noi sa îl construim in limbaj natural cât și formal, eu am creat un silogism valid pornind de la concluzia data, asta știu sigur, însă la scrierea Silogismului in cuvinte nu cred ca am ales cel mai bun termen mediu. Adica nu știu daca îl va considera potrivit in context, trebuia sa selectez ca și termen mediu ceva de mâncare care nu are gust, pentru ca predicatul era ceva fără gust și subiectul era aliment fără gluten, iar eu am ales ca și termen mediu paste integrale, in mod normal mi s-ar părea ca varianta sa fie luată in considerare pentru ca e ceva subiectiv daca pastele integrale au sau nu gust, Silogismul fiind creat corect. Dacă mă poate ajuta cineva cu o părere la cele 3 întrebări as fi recunoscător, sa mă mai liniștesc putin înainte de rezultate. Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul pe care ti-l induci acum este inutil!
BAC-ul s-a terminat si nimic nu mai poate fii schimbat, deci nu mai ai motive de stres, ala trebuia sa fii functionat inainte de examen, ca sa pui mana serios pe carte si sa inveti.
Acum relaxeaza-te ca nu mai este nimic de facut, decat o asteptare sa aflii notele.
Chiar daca nu iei in prima sesiune, mai ai o sansa in a doua, deci poti sa inveti toata vara si sa sustii examenul in toamna, asa ca, relaxeaza-te acum, ca a trecut!

| ReddY25 a răspuns:

Poți da în toamna, deci ai ai doua sansa, succes!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Facem pariu ca iei notă mare?