| NikkerBoy a întrebat:

Salut TPU,
Poate cineva sa-mi recomande o carte despre "manipulare"?
Si nu ma refer la manipularea in masa, la modul in care suntem toti manipulati, ci la tehnici de manipulare pe care le-as putea invata eu sa manipulez pe cineva happy

2 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Am studiat daca vrei asa anumite practici ezoterice, daca nu sunteti ateu va puteti informa. Manipularea poate fi fizica, la domeniul creierului emotiilor si spirituala daca as-i putea zice asa. Principalul lucru care trebuie sa-l sti, este ca manipularea este EXACT ca swastica, Hitler l-a folosit invers sperand ca va cuceri lumea, se pare ca totul se intoarce. Nu va condamn, este treaba dumneavoastra ce faceti in timpul liber, chiar apreciez, este prima data cand aud pe cineva interesat de asa ceva. Nu prea am pus in practica la viata mea aceeste tehnici deci indicati practice nu va pot da prea multe, dar mai multe ca un om obisnuit. Un gram de practica face mai mult decat o tona de teorie, va recomand cartea Bogdan Ficeac - Tehnici de manipulare, am citit-o acum ceva timp, o carte buna parerea mea, care merita citita. https://archive.org/details/Bogdan_Ficeac-Tehnici_de_manipulare_1_0_10__

Daca aveti o disputa cu o persoana sau vreti sa fie de acord cu dumneavoastra intr-un domeniu anume, cel mai bine este sa ii spuneti ce vrea persoana respectiva sa auda, sa intrati in pielea persoanei respective, si sa faceti dinainte vizualizarea fizica si auditva cu persoana in cauza. http://www.nlpmania.ro/secretele-tehnicilor-de-manipulare/
Cel mai important lucru in asta este sa va pastrati calmul. Intr-o disputa pentru a incheia un dialog care va deranjeaza puteti afirma ceva gen:,, Tu sti de meteoritul din 1923 iarna?" O afirmatie stupida menita ca persoana in cauza sa-si schimbe ideea. -Nu, ce meteorit? Aici puteti continua cu meteoritul lu' etc/ Ceea ce incerc sa spun este ca pentru a manipula fb. pe cineva trebuie sa-l faceti sa creada in spusele dvs, si sa fie convins in ce vorbiti, prin lucruri frumoase etc. Dar aveti grija. O zi buna

| bula2014 a răspuns:

Daca nu tea dus capatana sa cauti pe google crezi ca te duce capatana sa faci asa ceva?