| Iulian223 a întrebat:

Salut, TPU! Sunt in clasa a XII-a si urmează sa dau bac-ul in vara următoare. Vreau să-mi spuneți dacă la limba română la subiectul 3 poate pica ceva de genul: "Redactează un eseu de minimum 400 de cuvinte, in care să prezinți ideile promovate de criticismul junimist" p.s. Sunt la profil real și la un liceu tehnologic. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ariana131 a răspuns:

Da, iti poate pica pentru ca programa s-a schimbat din nou. Au fost introduse mai multe texte cum ar fi Nichita Stănescu, Marin Sorescu, Alexandru Lăpușneanu, Contribuția lui Eugen Lovinescu la modernism, Ideile promovate de criticismul junimist, Dacia literara. Dar se vor face toate la clasa, si foarte rar au picat contribuțiile sau Dacia literara. La profil real, pentru ca și eu am fost, rar pica sa caracterizezi un personaj, cel mai des pica viziunea despre lume happy

| AAme23 a răspuns:

Depinde de minister in totalitate, poate si nu poate, tu sa fii pregatit din timp cu toate eseurile, ca e jale.Si nu te panica cand iti vin subiectele, multa bafta, hai ca o sa fie bine!

| anonim22333333 a răspuns:

Nu pica asa ceva.Iti pica tema si viziunea, maxim caracterizarea de personaj sau o poezie.