| AnAcondaaa a întrebat:

sunt in clasa a8a si se apropie examenu` de admitere la liceu. am o problema la limba si literatura romana de ex la subiectul 1 prima parte B zice :Redacteaza o compunere de 80-150 de cuvinte (10-15 randuri) in care sa prezinti doua motive care incadreaza textul dat in genul liric.si aici este problema ca nu stiu cum sa explic daca ati putea sa-mi dai un ex ceva un model sa fac si eu la alte teste.dau funda m

1 răspuns:
| RedNose a răspuns:

Genul liric:
-autorul isi exprima direct gandurile,ideile,sentimentele
-se foloseste un limbaj predominant espresiv si muzical =>la asta dai exemple concrete de figuri de stil din text (metafora"...",epitetul "...") si exemple de elemente de versificatie (rima,masura versurilor)

Poti sa mai spui si despre marcile lexico-gramaticale ce indica prezenta e-ului liric in text (asta e cam pentru bac,dar nu cred ca e vreo problema, din contra, poate iesi in evidenta) :
-verbe si pronume/adjective pronominale de persoana inta(exemple din text)
-verbe la imperativ, substantive in vocativ, exclamatii si interogatii retorice (exemple din text)

Pe baza acestor trasaturi ale genului liric faci eseul.
Succes!