| emily098 a întrebat:

Salut, va rog frumos ajutati-ma! Nu stiu ce carte sa aleg pentru concursul "Convinge-ma sa citesc"(dati-mi exemple de carti pentru virsta claselor a 6-a)

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Recomand romanul de aventuri "Winnetou'', scris de Karl May.

6 răspunsuri:
| Yoniix a răspuns:

"Amintiri din copilarie" de Ion Creanga, "Praslea cel voinic si merele de aur" de Ispirescu ( povestea a fost publicata de el, dar aceasta poveste este transmisa din generatie in generatie )
Funda?!

| EleonorM a răspuns:

Nu stiu in ce consta acest concurs dar luandu-ma dupa titul: eu in clasa a 5 sau a 6a am prins pentru prima data gustul lecturii prin prima serie de carti pe care am citit-o a fost Tara Duncan scrise de Sophie Audouin-Mamikonian, unde era vorba despre o eroina de varsta mea. Interesanta e tranzitia de la copil in erou, magia, lumea necunoscuta, aventurile si prieteniile. Genul asta de carte poate atrage foarte usor un copil de clasa a6. Trust me.
Sper ca te-am ajutat.

| andrei1237 a răspuns:

Iti recomand cartea 20, 000 De Leghe Sub Mari de Jules Verne.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| Katoteshika a răspuns:

Carti polititste de Agatha Christie. Poti zice de ele ca sunt incitante si ca stai cu sufletul la gura sa vezi ce se intampla (la propriu)
Ciresarii toate volumele, Colt alb, Domnisoara Christina, 20 de mii de leghe sub mari, Inconjurul lumii in 80 de zile, Insula misterioasa etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile de Jules Verne si Charles Dickens sunt cele mai potrivite, o sa iti placa la nebunie. Lecturare placuta!