| Krooze a întrebat:

Am scris in jur de 15 poezii (au in jur de 2-3 strofe, dar ma bazez pe calitate si nu pe cantitate tongue ). As dori sa le public. Cam cate poezii trebuie sa contina un volum? Si care este procedura. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| elisarktis a răspuns:

Pai depinde de volum. Daca poeziile tale sunt scurte, cred ca mai ai de lucru, decat daca ai vrea poate sa fac ceva cu mai multa estetica, gen sa adaugi fotografii, etc. Dar trebuie sa fie facute de tine (pentru ca copyright and stuff)
Apoi trebuie sa contactezi o editura cu manuscrisul. Editura printech a pus cap la cap toti pasii publicarii destul de clar, deci recomand sa te uiti aici:
http://www.printech.ro/vreau_sa_public_o_carte.html

| corolav a răspuns:

Tu ai scris „în jur" 15 poezii.
Și eu „înjur" de vreo cinci ani cînd citesc astfel de creații literare.
Dacă vrei să publici, te duci la o editură, spui că vrei să publici un volum de poezii ( să zicem de vreo 50 de pagini), și vrei 100 de exemplare.
Ieși cu „mălaiul " (adică banii) la interval și ți le publică.
Trebuie să te duci cu manuscrisul tras pe stick în format pdf.
Pentru 100 de exemplare cred că te costă aproximativ 3 - 400 de lei.
După asemenea efort, mai publici vreo 4 - 5 volume, te prezinți cu ele la Uniunea Scriitorilor, devii membru al Uniunii cu acte în regulă și astfel intri în Istoria Literaturii Române.
Baftă!

| Kaℓi a răspuns:

De ce nu exemplifici cu (macar) o poezie? sa stim la ce sa ne asteptam, cand intram in librarie...