| Sarcopt a întrebat:

Ce cărți pentru dezvoltare personala ați mai citi și merită citite?
Eu am citit asa:
1. Pachetul ABC-ul psihopaților
2. Limbajul semnelor
3. Începe să gândești
4. Mai puțin stres, mai multe rezultate

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt foarte multe... iar unele merita sa le citesti doar pentru un singur capitol, altele pentru mai multe, fiecare venind cu ceva in plus.

Din ce am citit, si am recitit si o sa mai citesc iar... cred ca pot sa enumar pentru inceput doua carti:

Nimic nu este atât de grav - Rafael Santandreu
Puterea prezentului - Eckhart Tolle (de fapt toate cartile lui)

Acele principii le aplic si astazi big grin

| RoCkKiD a răspuns:

Ce intelegi prin dezvoltare presonala?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Joe Vitale, Zero limite.

| Sarcopt explică (pentru RoCkKiD):

Modul de gândire

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sarcopt):

Atunci citesti degeaba ghestiide genu, cartile alea nu fac decat sa vanda un concept care apare in literatura de specialitate a unei discipline intr-un mod supra simplificat incat sa te faca sa crezi ca o sa folosesti undeva prostia aia. Realitatea e ca atat timp cat nu cunosti disciplina, un concept sevit intr-un pachet dragut nu o sa te faca decat sa ai impresi ca stii ceva.

Daca te pui sa cauti carti de genu o sa gasesti in listele de "recomandari" in mod invariabile inteligenta emotionala a lui goleman sau chestii gen libajul gesturilor sau obiceiuri ale oamenilor de succes.

Gaseste o disciplina care te intereseaza si invat-o, ca la facutlate, carte cu carte.

Modul de gandire e o chestie atata de abstracta ca puteai sa imi zici ca vrei sa citesti in stele, intelegeam la fel de multe lucruri, vrei sa fii mai cum? destept, frumos, devreme acasa?

Daca vrei raspunsuri la intrebari fara sens o sa primesti raspunsuri fara sens.

Daca vrei sa ajungi udneva, formuleaza-ti un obiectiv si construieste de acolo, daca o sa te pui sa citesti chestii la nimereala pentru a iti schimba modul de gandire, fara sa te pui de acord ce inseamna asta pentru tine o sa cauti mult si bine.