| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Cum vi se par cărțile " Splendida cetate a celor o mie de sori" și "Vânătorii de zmeie", de Khaled Hosseini? As vrea sa le citesc, însă mi-ar placea sa aud și niste păreri personale.
Vă mulțumesc!

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Excepționale! Ambele!
Citește cu încredere!

| RxTx a răspuns:

De o ora nu a răspuns nimeni drept dovada a faptului că lucrul asta cu cititul de cărți a spus demult!
Pa rețea mea este că trebuie să ai părinți care sa te întrețină bine să îți asigure și un viitor garantat că sa poți citi cărți care nu îți aduc banul jos banul pe loc exact în ziua în care ai citit cartea respectiva exact atunci exact pe loc.
Eu citesc și câte 300 pagini la client când nu am nici o altă soluție de cat să citesc oare cum se configurează convertizorul ăsta de frecvență sau am in fața un router cnc care fabrica coronițe setare cad cam sau taie ceva cu plasma cu laser sau sudează
Și trebuie să citesc neapărat despre robotul respectiv cuca cuca pentru altfel nu se poate
Dar să citești așa aiurea mi-ar pare o pierdere de timp ne platit de nimeni.
Sau înseamnă că ești ceva print rege care nu aleagă sa facă bani să își cumpere o casă mai mare.
Ai deja casa cea mare cu piscină și acum nu îți mai trebuie nimic și sonda ta de petrol ceva un venit sigur un izvor nesecat de unde ești sigur că vei avea bani și la pensie și acum te felicit poți să citești.
Dar noi ăștia muritorii de rând alergăm după o femeie mai frumoasa care ne cheltuiește banii și trebuie să muncim că sa avem ce să îi dăm ei așa că ne dăm timpul la schimb pe bani. Și de și știm că ar fi frumos sa mergi la opera la teatru trec zeci de ani când noi nu calcam pe acolo.
Asta este viața marii majorități când scapă de liceu consideră că au scăpat din iad
Și își vând și sufletul diavolului că sa ia bacul.
Apoi nu se mai ating în veci de nimic scris pentru că își aduc aminte de tortura și umilințele încercării de a învăța tabla înmulțirii
De bătăile luate de la profesori
De cărți în cap de ciupit de sub barba
De bătut cu pompa de bicicleta și cu piciorul de la scaun și cu arătătorul la Palma de către diriginte
Așa că le face mare repulsie orice fel de sceis

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Cititul ma relaxează, iar acum, fiind în vacanță, mai citesc și eu câteva pagini seara sau dimineață. Majoritatea cărților le descarc gratuit de pe anumite biblioteci online, cum ar fi Msbook. Nu mi se pare o pierdere de timp, din moment ce îmi place și mă simt împlinită psihic.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Felicitări mai este nevoie și de oameni cu carte printre atâția roboți!
Mai este nevoie și de un psiholog
Mai este nevoie și de un filozof. Scriitor. Ziarist.
Visător.

Dăi in continuare că îi dai bine nu te opri!
Acum până când nu vin copii să trebuiască să plătești balet pian înot carate.
Operații medici tratamente...
Fanlunea asta mai frumoasa

Explicăle sa se bata in proza nu în bine nucleare!