| GianyCatalin a întrebat:

Salutari! Ce carti imi recomandati?
Am 24 de ani si imi place enorm istoria,religia,psihologia!
Vreau sa cunosc cat mai multe despre ele, dar stiu ca este greu!
Insa...o sa incerc. Vreau sa cunosc cat mai multe despre aceste 3 ramuri. pana imbatranesc, am timp! happy
Multumiri.

Răspuns Câştigător
| Kumiko19 a răspuns:

Eu iti recomand : Drive, Daniel Pink

A da si a lua, Adam Grant,

Totul despre psihologia persuasunii,

Tata bogat, tata sarac, Robert T Kiyos ( e geniala)

Intrebarile sunt, de fapt, raspunsuri, Allan Pease.

Ti-as mai recomanda si " Numele Trandafirului ", de Umberto Eco; " Maestrul si Margareta ", Bulgakov si " Alchimistul ", de Paulo Coelho

| GianyCatalin explică (pentru Kumiko19):

Tata bogat, tata sarac, chiar azi am dat comanda! multumesc pentru recomandari. o sa-mi placa, cu siguranta!

| Kumiko19 a răspuns (pentru GianyCatalin):

Cu mare placere, lectura placuta!

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iti recomand cartea "Arta de a muri" de M. Eliade, dar numai daca ai cunostinte cel putin la un nivel mediu din cele 3 discipline mentionate de tine.

| Alcyon a răspuns:

Iti recomand Istoria Religiilor de Eliade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni care au schimbat lumea -Rodney Castleden
Inventii care au schimbat lumea - Rodney Castleden
Descoperiri care au schimbat lumea - Rodney Castleden
Evenimente care au schimbat lumea - Rodney Castleden
Personalitati care au marcat cultura romanilor
Personalitati care au marcat istoria romanilor
Inchizitia. O istorie a terorii in secolele al XV-lea - al XVIII-lea
Bartolome Bennassar - Inchizitia spaniola
Tepes, O biografie a lui Vlad III Dracula - Alexandru Buican
Jurnalul Annei Frank
Jurnalul fericirii
Intoarcerea la Hristos
Nebunul - Savatie Bastovoi
Agresivitatea pasiva. Cum sa o recunosti si controlezi la tine si la ceilalti
Asculta-ma ca sa te ascult. Capacitatea de ascultare poate imbunatati relatiile noastre
Cum sa spui nu acasa, la serviciu, prietenilor, in viata de zi cu zi
Mitul talentului. Mozart, Federer, Picasso, Beckham. Stiinta succesului
Incepe cu ce nu-ti place
Nascuti pentru a alerga
Drive. Ce anume ne motiveaza cu adevarat
Secretele comunicarii nonverbale. Ghidul unui fost agent FBI pentru citirea rapida a oamenilor
Personalitatea invingatorului
Inteligenta emotionala – Daniel Goleman
Calugarul care si-a vandut Ferrari-ul
Lasa grijile, incepe sa traiesti
Supa de pui pentru suflet - Jack Canfield
Termina Cu vaicareala si fa ceva cu viata ta
Tata bogat, tata sarac. Educatia financiara in familie

| GianyCatalin explică (pentru anonim_4396):

Pff,multumesc frumos! Am de citit serios. stiu din ele, dar sunt multe pe care nu le-am citit. Multumesc! Multa sanatate.

| AlexStefan1 a răspuns:

Eu iti recomand un subiect adica 2 care i-a captivat pe toti pasionatii de istorie : Primul si al doilea razboi mondial. Este unul dintre cele mai captivante subiecte de istorie umana. Daca stii cam aproximativ tot deste D Day o sa fii si prof de istorie. si felicitari pentru faptul ca ai 24 de ani si inca te captiveaza scoala big grin am un vecin de 19 ani care o zis ca scoala ii o risipa =]]]]

| watashiwa a răspuns:

O carte superba : Ingerul pazitor de Danielle Steel

| GianyCatalin explică:

AlexStefan..sunt multe in istoria asta care te captiveaza! Si cand zic istorie,zic tot trecutul. gen oamenii ce au inventat,au descoperit,au ramas cumva in istorie.cei care au facut ceva pentru lumea asta,cei care au schimbat lumea asta,etc! Personaje precum Leonardo Da Vinci,Lincoln,Hitler, N. Mandela, J.F. K, Columb, Vespucci, s.a.m.d! Asta e istorie, trecutul! Nu neaparat Razboaiele mondiale happy.

| freejack2006 a răspuns:

Iti recomand sa vezi un film care ridica niste intrebari existentiale interesante legate de cele 3 domenii. Filmul se numeste The Man from Earth si este dupa parerea mea o capodopera chiar daca este un film cu buget redus.
Daca te decizi sa il vezi comunica-ne o opinie happy.
La capitolul carti iti recomand sa citesti M. Eliade.

| GianyCatalin explică (pentru freejack2006):

La recomandarea ta,da am vazut filmul! Intr-adevar te duce cu gandul departe.Un film facut intr-o casa,un low budget, dar care iti dezvolta imaginatia cu multhappy Ce pot sa zic, nu e imposibil nimic.Dar vad altfel ideea, reincarnare, dar nu viata vesnica. Multumesc pentru film. P.S. A fost super!

| 10pelinie a răspuns:

Salut. Eu iti recomand seria de carti "Contele de Monte Cristo"(de Alexandre Dumas). Este o serie interesanta.