| jooojo a întrebat:

Salutari!
Deci, am inceput sa scriu o carte pe wattpad, si am nevoie urgenta de critica constructiva!
Povestea este o combinatie de sci-fi, fantezie, mister si supranatural si e destul de ciudatica.
"Dupa ce Shaiune, o femeie cu un aer anciental, apare de nicaieri in mijlocul viscolului pe varful muntelui Nubujah, imbracata doar intr-o rochie alba din matase, totul se schimba in Minuhus.
Cu parul lung pana la calcaie si mai alb ca zapada, fata palida care nu se imbujoreaza nici in cel mai cumplit ger, ochii argintii, de culoarea mercurului, buzele rosii ca sangele si statura mladioasa, Shaiune te va coplesi cu frumusetea nepamanteana si cu nobletea rece a trasaturilor ei.
Dar nu acest lucru o face cu adevarat inspaimantatoare, ci misterul care o inconjoara. De unde a venit? Cine este? Cum de frigul nu o deranjeaza deloc? De ce nu sangereaza cand se raneste? De ce arata atat de ciudat?
Nimeni nu stie nimic despre ea, in afara de nume si de faptul ca in mod sigur nu este om.
Batranii speculeaza ca ar fi un inger venit de pe luna, in timp ce tinerii se lasa sedusi de prezenta ei ce tine de fabulos, si dispar fara urma.
Aparitia fetei readuce la viata legendele din zona conform carora sfarsitul lumii ar fi aproape, retrezind secrete care ar fi trebuit sa moara cu mii de ani in urma, totul imbinandu-se intr-un puzzle complex in care filozofia, misterul si fantezia se combina intr-o poveste cu adevarat stranie."

Ideea este ca am nevoie de cateva persoane care sa fie "cititori fideli" care sa actioneze ca un editor si sa imi scuture toata povestea de porcariute: sa imi taxeze ideea, stilul de scriere, personajele si tot asa.

https://www.wattpad.com/story/95956474-fata-din-luna

Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| muntelezion a răspuns:

Parca ar imita stilul lui Mircea Eliade si Victor Hugo, da' cu prea multe declamatii nenecesare, iar comparatiile prea... nu stiu, cam prea bruste. In fine, nu e domeniul meu.

| jooojo explică (pentru muntelezion):

Iti multumesc pentru opinie!