| NAdrian a întrebat:

Scriitori in genul lui Oscar Wilde sau Eliade sau Papini?

Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Ahh, eu am citit in ordine inversa, mai intai cartea lui Eliade si apoi pe cea a Maitreyiei. Dar si eu le-am recitit de multe ori, in timp. Si am vizionat in urma cu doar cateva luni o piesa de teatru memorabilia, care include ambele perspective asupra idilei, a lui si a ei. fascinanta si extreme de bine regizata si jucata!
Daca nu ai citit inca MIhail Sebastian, iti recomand sa incepi cu "Orqasul cu salcami" (un roman minunat pentru varsta adolescentei si nu numai)< apoi "Accidentul", piesele de teatru("Steaua fara nume", "Jocul de-a vacanta") si, la final, "Jurnalul".
Mult succes, lectura placuta si o saptamana minunata si spornica iti urez!

3 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

B P Hașdeu - Sic Cogito
Este o carte-documentar, nu o poveste. Dar cred că o sa îți placă :-)

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Adrian!
Pe Mihail Sebastian l-ai citit? Daca nu, iti recomand sa cauti romanele si piesele lui de teatru, precum si "Jurnalul" sau de scriitor. Sunt extraordinare!
Si daca ai citit Eliade si ti-a placut "Maitreyi" (e unul dintre romanele mele preferate din literatura romana), iti recomand sa citesti si romanul-replica, scris de Maitreyi Devi, "Dragostea nu moare".
Lectura placuta si o duminica faina iti doresc!

| NAdrian explică (pentru Cameliapantiru):

Pe Mihail Sebastian nu l-am citit inca.
Am citit prima data cartea Maiteryiei si abia dupa romanul lui Eliade, mi-au placut, o sa le recitesc.
Multumesc Cameliapantiru.