| Alexandru_Dumitru_Simiz_1991 a întrebat:

As dori un rezumat pe scurt pentru "Bivolul si cotofana" de George Toparceanu.

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Buna. Uite aici:
O coţofană îşi găsise loc de plimbare pe spinarea unui bivol,iar acesta nu era deranjat de prezenţa păsării.Un căţel care trecea din întâmplare pe acolo,e atât de uimit de această situaţie,încât se gândeşte că n-ar fi rău să profite şi el de ea. Căţelul îi sare bivolului în spinare,dar acesta, luat prin surprindere şi ofensat de îndrăzneala căţelului, se scutură şi-l aruncă jos, spunându-i că pe coţofană o acceptă deoarece ea îi aduce un folos apărându-l de insecte, în timp ce căţelul nu îi este folositor, ba chiar s-ar face de ruşine purtându-l degeaba în spate. Funda? Te rog.

9 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Rezumat pe scurt e un pleonasm, citeste fabula si scrie-ti tema singur, ca-i mai mare lucru.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Şi eu aş dori un sac cu bani, un bilet dus-întors spre Germania şi un palat de aur.
Dar ghici ce? Nu e destul să îţi doreşti. laughing
Numai bine!happy

| giorgiana211 a răspuns (pentru DanielVălean):

Rezumatul acesta l-ai luat de pe internet sau l-ai facut tu?

| DanielVălean a răspuns (pentru giorgiana211):

Acum te gasesti si tu sa comentezi? Intrebarea e din 24 decembrie 2013...

| Damian_Nikita_1995 a răspuns (pentru MadRaven):

Buna esti cam nesimtita

| yanyplay a răspuns:

Multumesc,ma ajuta foarte mult

| Bernaschi_Elena_1974 a răspuns (pentru DanielVălean):

Mersi mult

| AbabeiStefan a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa