| gabygabygaby a întrebat:

Trebuie sa gasesc o oda, pentru romana si nu gasesc nimic pe google. imi dati un site ceva unde pot gasi mai multe ode? nu conteza cine a scris-o, vreau doar odele respective.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Unul din marii creatori de ode este poetul latin Horațiu ( Quintus Flaccus Horatius - 65 - 8 î.Hr.), care a scris pa tru cărți de „Ode"( Carmina) consa crate Romei, istoriei, mitologiei dar și mărețului viitor pe care îl prevede marelui oraș, în perspectiva reforme lor lui Augustus.
Mai sînt ceva și pe la români...
Vasile Cârlova - „Odă oștirii române"
Vasile Alecsandri „Odă ostașilor români".
Mihail Eminescu-„Odă ( în metru antic).
Nicolae Sava -„Oda calculatorului"
George Filip - „Oda femeii".