| anonim_4396 a întrebat:

Tu preferi sa citesti carti pe PC sau carti obisnuite? De ce?

11 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Important e sa citesti o carte, indiferent ce metoda alegi. Tine numai de placerea fiecaruia si de posibilitatile financiare. Practic, cea mai comoda metoda e tableta sau ebook reader. Pui 150-200 carti in format electronic si o poti lua cu tine oriunde. PC-ul si laptopul sunt incomode pentru ca sunt mari, iar telefonul e prea mic.

| ElenaSA a răspuns:

O carte obisnuita. Nu-mi obosesc ochii cand o citesc. Imi place sa tin in mana o carte, sa intorc paginile, daca este noua are si un miros specific de carte proaspat tiparita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carti obisnuite.pe pc nu pot citi toata cartea.Ma dor ochii.Nu cred ca este cineva care poata sa citeasca mai mult de 100 de file pe calculator.E deranjant, doare capul.

| Peaches a răspuns:

Carti obisnuite. Le pot lua cu mine in toate ungherele si pot sta cu cartea in mana in orice pozitie. La PC sunt probleme de net, retea, baterie si mai stiu eu ce.Si-mi place sa intorc filelewinking

| cristinna23 a răspuns:

De obicei carti obisnuite, dar uneori mai citesc si pe PC/telefon cand nu sunt disponibile in varianta tiparita.
Pot spune ca prefer sa citesc carti obisnuite fiindca nu am parte de dureri de cap in momentul in care le citesc, ca in cazul PC-ului care ma deranjeaza cu lumina lui puternica.

| Insurgent a răspuns:

Normale,pentru ca e mult mai satisfacator sa ti o carte in mana, sa te holbezi la coperta ei ceva vreme si sa te uiti cat ti-a mai ramas de citit. In plus, cred ca e mult mai sanatos pentru ochi sa eviti cititul cartilor online.

| Oleg20 a răspuns:

Cărţi obişnuite, deoarece nu e bine să citeşti cărţile PC sau orice carte în variantă electronică. Din cauza undelor ce le emit aceste cărţi
(PC) pot provoca multe probleme la ochi, mulţi oameni chiar au pirdut vederea stînd mult la laptop, tabletă etc. de aceea este mai bine şi folositor să citeşti cărţi obişnuite dar nu în variantă electronică.

| R0VER a răspuns:

Ma refer acum la carti de specialitate, nu la beletristica.
beletristica - din cartile tiparite, evident. dar materiale de specialitate, fie referate, fie articole - intodeauna de pe pc. chiar si carti.
intai, pentru ca pe pc, poti consulta materialele interactiv; dai peste o informatie care-ti atrage atentia, si doar comuti tab-ul browserului, pentru a gasi referinte la informatia respectiva. in plus, nu rareori vrei sa verifici sursa, sau daca cineva are un alt punct de vedere.
deci cartea tiparita, cu file - se pare ca migreaza tot mai mult inspre formatul electronic.

| MyLittleCupcake a răspuns:

Carti obisnuite pentru ca la cat de mult stai pe PC in ecranul ala luminos poti sa iti strici ochii. Funda?

| Boncu_Ciprian_1994 a răspuns:

Pai daca nua m aceea carte o citesc pe biblioteca.ro acola gaseti ce carte vrei tu iar daca am catea o citesc pentru ca la calculator iti srica vederea

| InuyashaKagome14 a răspuns:

E o mare mare diferență să simți cartea în mână, parfumul ei de carte ^_^ decât pe personal computer tongue Eu zic că pe pc doar îți strici vederea happy Sau dacă vrei să dispui de aproape orice carte folosește un Ebook Reader ^_^