| oj a întrebat:

Urgent am nevoie de caracterizarea lui Childe Harold

Răspuns Câştigător
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici:
Prin Childe Harold este conturat eroul by-ronian, aliat în căutarea unui ideal nou de existenţă şi animat de o mare dragoste de libertate.

Childe Harold este un tânăr aristocrat, profund dezamăgit de realitatea înconjurătoare, de societatea coruptă şi lipsită de sensibilitate în care trăieşte. De aceea, el va alege pribegia, sperând că va găsi în mijlocul popoarelor mai puţin atinse de civilizaţie o lume în care domnesc sentimentele sincere şi curate.
Călătoria Iul Childe Harold în Spania, Grecia, Belgia şi Italia are o valoare simbolică, fiind unica modalitate de evadare a poetului din-tr-o lume pe care o detestă.
Călătoria lui Childe Harold este totodată, pentru poet, un prilej de a-şi exprima admiraţia faţă de valorile trecutului şi de a-şi afirma încrederea în curajul popoarelor de a lupta împotriva oricărei forme de asuprire.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!