| chiftelutacrocanta a întrebat:

Va place Nichita stanescu si George bacovia? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Pe Nichita Stănescu nu pot să îl înţeleg, iar Bacovia mă deprimă. Deci cam nu.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nichita Stanescu nu.
George Bacovia da, dar prefer mai mult Baudelaire.

| Anonimuserr a răspuns:

Da a fost un poet renumit dar nu de talia lui Eminescu logic.
George Bacovia și simbolismul său da îmi plac. Mai puțin plumb.

| Scherimuvi a răspuns:

Geroge Bacovia a fost un poet international, deci este cel mai important poet roman. Aici ma refer strict la simbolism. Versurile lui inspira puterea, concentrarea, taria cuvintelor. Sa luam Plumb, Trec zile, Ecou de serenada, Ecou de romanta, Amurg vilet, Lacustra, Cuptor, Decembre, Tablou de iarna si altele... sunt toate geniale, profunde, si neegalate. Cine, in afara de el, a mai facut asemenea poezii? Cine crede ca Geroge Bacovia a fost un emo, sau poeziile lui sunt facute pentru acest gen se inseala amar. Sincer, in liceu, acesta a fost poetul meu preferat.

Nichita Stanescu a fost un pion al iubirii. Iubesc poeziile `Leoaica tanara, iubirea`, Ploaie in luna lui Marte si Emotie de toamna, sunt absolut geniale. Un poet de calibru foarte mare in poezia romaneasca.