| xDcreepy a întrebat:

Va place George Bacovia? Daca da, cine era el si ce a scris? >fundalaughing

Răspuns Câştigător
| Foxxi a răspuns:

George Bacovia ( n. 4/17 septembrie 1881, Bacău - m. 22 mai 1957, București) a fost un scriitor român format la școala simbolismului literar francez. Este autorul unor volume de versuri și proză scrise în baza unei tehnici unice în literatura română, cu vădite influențe din marii lirici moderni francezi pe care-i admira. La început văzut ca poet minor de critica literară, va cunoaște treptat o receptare favorabilă, mergând până la recunoașterea sa ca cel mai important poet simbolist român și unul dintre cei mai importanți poeți din poezia română modernă
Cateva din albumele scrise de el, se numara:
* Plumb, București, 1916
* Scîntei galbene, Bacău, 1926
* Bucăți de noapte, București, 1926
* Poezii, București, 1929
* Cu voi..., București, 1930
* Poezii, prefață de Adrian Maniu, București, 1934
* Comedii în fond, București, 1936
* Opere, București, 1944
* Stanțe burgheze, București, 1946
* Poezii, București, 1956 (ediție revăzută și adăugită de autor, 1957)

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Plumb. Poet din Bacau.Este reprezentantul simbolismului romanesc depresiv.

| mihaibrasov a răspuns:

Era cam dus omul. Inca nu inteleg cum poate sa se invete in licee o opera scrisa de un depresiv si sa se spuna ca este 'un simbolist'... Dar or sti aia mai mari ce si cum :
"Dormeau adanc sicriele de plumb.". La noi dorm inca astia din educatie f. adanc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasati copy-paste...

Daca e poet normal ca scrie poezii.Plumb, Psalm, Lacustra samd...

| DaniElla_7341 a răspuns:

George Bacovia
S-a spus ca e, prin formatie, un simbolist, dar isi depaseste epoca, apartinand poeziei romane moderne. E legat strans de orasul natal Bacau, unde s-a nascut in 1881, ca fiu de comerciant. Numele sau adevarat era George Vasiliu.
Viata
Studii elementare si secundare in orasul de pe Bistrita; studii superioare, de drept, la Bucuresti si Iasi, cu licenta. Nu a profesat avocatura, ci a fost mic functionar, traind din greu si dedicandu-se poeziei. A fost hartuit, mereu, de boala - fapt reflectat in versurile sale sumbre. In 1928, se casatoreste cu Agatha Grigorescu si se muta la Bucuresti, unde sotia era profesoara (ea ne-a lasat o biografie detaliata si ilustrata).

A debutat in Literatorul lui Macedonski, insa primul volum Plumb apare in 1916 (premiat de Ministerul Artelor). Celelalte carti poetice apar destul de rar: Scantei galbene (1926), Comedii in fond (1936), Stante burgheze (1946). Versurile sale sunt profund originale, creand asa numita atmosfera bacoviana. Ploua mereu, frunzele cad, corbii strabat vazduhul, pe strada trec procesiunile funebre, decorul banal, amantii sunt bolnavi, copiii subrezi, cadavrele se descompun, pretutindeni e planset, tuse, agonie, moarte.

Capodoperele: Plumb, Decembrie, Lacustra, Cuptor, Nervi de primavara, Amurg violet, Alb, Vocale s. a.

S-a stins in locuinta din Bucuresti, in mai 1957. Privighetorile cantau in marul de la fereastra. Statornica sotie Agatha il tinea de mana...