| cosmingeorge1 a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste poezii de Mihai Eminescu pentru clasa a 8 a.

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

La clasa a opta recomand poeziile eminesciene pe tema iubirii si a naturii, cele filozofice urmand a fi studiate in liceu. Iti sugerez "Dorinta'', "Floare albastra'', "Sara pe deal'', "Craiasa din povesti'', "Lacul'', "Pe langa plopii fara sot''...

| AncaVG a răspuns:

Luceafarul,Lacul, Cand amintirile..., Craiasa din povesti, Călin(file din poveste), De-as avea..., Scrisoarea I, II, III, IV, V.