| sAnubys a întrebat:

Va rog imi spuneti si mie care ii diferenta dintre autobiografie, memorialistica, concesiune si jurnal, va rog imi spuneti,

Răspuns Câştigător
| tpubest a răspuns:

Memorialistica : Gen de scriere literară care cuprinde memorii; (cu sens colectiv) totalitatea lucrărilor care conțin memorii.
Autobiografie : Expunere orală sau scrisă a vieții unei persoane făcută de ea însăși.
Concesiune : Convenție prin care o persoană (fizică sau juridică) dobândește dreptul de a exploata anumite servicii publice sau anumite bunuri ale statului, în schimbul unor beneficii care revin acestuia din urmă.
Jurnal : Publicație periodică având apariție zilnică; ziar, gazetă sau caiet de însemnări intime zilnice sau Însemnări zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă); observații științifice însemnate zi de zi.