| AlexRăzvan531765 a întrebat:

Va rog sa-mi recomandati si mie o carte. Una mai usoara care sa prinda repede, se poate intinde pe mai multe volume. Am 18 ani baiat.

18 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

"Martin Eden" de Jack London

| Andreeamaruta a răspuns:

Ai incercat fluturi? 3 sau 4 volume.
O viata si inca o zi
Codul lui DaVinci
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi. E o carte super. Asta dacă n ai citit o pentru scoala.

| sunset10 a răspuns:

Iti recomand "Elias si spioana carturarilor". E preferata mea si o poti gasi si pe net.

| ONR1R2 a răspuns:

An sfarsit un om cu capul pe umeri
Nu știi ce cărți să citești vara aceasta? Nicio problemă. Ți-am pregătit o listă

1. Banchetul sau Despre iubire
PLATON

2. Dialoguri de Platon
Platon, unul dintre cei mai influenți filosofi ai Greciei Antice și fondatorul Academiei din Atena, este considerat figura pivotantă în dezvoltarea filosofiei.

Prin această carte autorul te invită să descoperi o culegere a celor mai importante și frumoase dialoguri platoniciene, cum ar fi Criton, Banchetul, Gorgias și Menon sau Apărarea lui Socrate.

Una dintre frazele care m-au impresionat cel mai mult spune: „Vă spun într-una, că nu bogăția face virtutea, ci dimpotrivă, virtutea face bogăția, și din ea își trag obârșia toate bunurile, atât cele obstești cât și cele particulare."

3. "Atingerea dragostei" de Eloisa James

4."Pe aripile vantului" -Margaret Mitchell

5."Jane Eyre"-Charlotte Bronte

6"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte

7."Coliba Unchiului Tom"- Harriet Beecher Stowe

8."Quo Vadis"-Henrick Sienckiewicz

9"elevul Dima dintr-a sapte4a"-Mihail Drumes

10"Maitreyi"-Mircea Eliade

11"David Copperfield'-Charles Dickens

12"Robinson Crusoe"-Daniel defoe

13"Cuore, inima de copil"_Edmondo de Amcis

Si nu uita fi o versiune mai buna a ta tot timpul

Răspuns utilizator avertizat
| DevaPathPain a răspuns (pentru Andreeamaruta):

Iarta-ma, dar a cerut carti, nu gunoaie. Ma refer la "fluturi", care e o jignire adusa literaturii, o mizerie infecta.
Restul, "Codul lui DaVinci" si "Ultima noapte..." sunt geniale, nu-mi explic cum de ti-au placut si capodoperele astea si gunoiul spurcat al casnicei aleia de Binder.

| DevaPathPain a răspuns:

O lectura usoara si interesanta sunt cartile lui Ilf si Petrov, au scris impreuna. "Douasprezece scaune" sau "Vitelul de aur" iti recomand.
De asemenea, poti incerca "Don Quijote" a lui Cervantes, sau carti de genul "Un baiat pe lista lui Schindler", care nu sunt atat de bogate in simboluri.

Dpmdv, cea mai mare capodopera a literaturii este lucrarea "Mizerabilii" a lui Victor Hugo. Daca vrei ceva absolut divin divin, asta e ce cauti.
Si "Doamna Bovary" a lui Gustave Flaubert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Al cincilea val"-3 volume (invazie extraterestra)
"Tronul de cleștar"-7 volume (asasină)
"Regatul spinilor și al trandafirilor " - 3 volume (aventura+dragoste+Fae)
În paranteză am pus câteva cuvinte cheie.
Lectură plăcută!

| RobertMoon a răspuns:

Salut, îți recomand să citești:
- Amintiri din casa morților de F.M. Dostoievski
- Shining de Stephen King
- Solaris de Stanislaw Lem
- Cu sânge rece de Truman Capote
- Pădurea norvegiană de Haruki Murakami

Daca te interesează un anumit gen să îmi spui, am citit o groaza de cărțihee hee

| ONR1R2 a răspuns (pentru DevaPathPain):

Respect bravo nu se putea spune mai bine

| AvalohAlyn a răspuns:

''Spitalul Municipal'' vol.1, 2,3(Clinica Gorlin) de Barbara Harrison
Seria ''The Secret'' de Rhonda Byrne
John Green-Sub aceeasi stea
John Green-Cautand-o pe Alaska
John Green-Orase de hartie

| AlexRăzvan531765 explică:

Cu tot resprectul, totusi o opera mai aproape de vremea noastra... Am zis ceva usor de citit, Platon si toti greii literaturii universale sunt cam mult pentru mine

| ONR1R2 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

Da asta este pentru mine ceva usor scuze AM GRESIT categoria

| AlexRăzvan531765 explică (pentru ONR1R2):

Si ce e greu pentru tine? laughing

| ONR1R2 a răspuns (pentru AlexRăzvan531765):

De la varsta de 12 ani nimic dar nimic nu este inposibil pentru mine si mai ales greu nu exista asa ceva pentru mine si nici nu va exista vreodata

| Ion2004 a răspuns:

1."Femeia in alb" de Wilkie Collins
Este un roman invaluit de mister si anume misterul Femeii in alb.
Ti-o recomand din toata inima.
2."Tema de casa" de Nicolae Dabija
In aceadta carte se vorbeste despre iubirea dintre un profesor si o eleva.E o carte foarte interesanta si merita citita

| Rrrtttytygds a răspuns:

Acestea sunt unele dintre cele mai cunoscute cărți din istoria literaturii
1984 George Owell
SĂ UCIZI O PASĂRE CÎNTĂTOARE de Harper Lee
PUTEREA PREZENTULUI de Eckhart Tolle
DON QUIJOTE DE LA MANCHA de Miguel de Cervantes
BĂTRÂNUL ȘI MAREA de Ernest Hemingway
Micul Print de Antoine de Saint-Exupery Cartea nu e pentru copii, prezintă, prin diferitele tipologii ale adulților care trăiesc pe micile lor planete proprii, anecdote despre dorințele și banalitățile celor maturi, văzute prin ochii nevinovați ai copiilor

| antoniaa09 a răspuns:

Poți încerca seria,, Labirintul" de James Dashner
în mare e acțiune, mister, SF, te prinde repede
sper să găsești ceva pe placul tău happy