| Haiducul325 a întrebat:

Ce carte recomandați pentru un adolescent de 15 ani? Să-l tina captiva și să-l prindă cât mai repede pentru a avea interes sa o citească

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate cartile scrise de Jules Verne, care sunt de aventuri pentru copii.

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau mai usor. Ion Creanga

| Catrice a răspuns (pentru trophin):

E greu ala, nu vezi ca se da la bac cum sa fie ușor ceva pentru bac

| trophin a răspuns (pentru Catrice):

Daca nu ai citit... e greu.
am facut o comparatie intre jules verne si ion creanga... nu am dat o dispozitie pentru a citi (rezuma) o povestire de a lui Creanga

| trophin a răspuns (pentru Catrice):

Poate am gresit cuvantul "comparatie"
Creanga. fapte reale, Verne, fictional...
insa cine vrea sa inteleaga, intelge

| CyberDune28 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cartile lui sunt de asemenea printre cele mai vandute

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jukes Verne.

| mihai69 a răspuns:

Jules Verne nu prea mai prinde la adolescenții de azi.
Aș sugera mai degrabă "the gemstones trilogy" (https://www.amazon.com/The-Gemstone-Trilogy-3-book-series/dp/B07KBR8GVJ), Percy Jackson fanfiction, chestii din astea.

| doctorandus a răspuns:

La vremea aia citeam Asturias, Borges, Llosa, Marquez, Saramago.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, si Aldous Huxley.

| StoicAnalysis a răspuns:

Legendele Olimpului zeii si eroii ( sunt doua volume )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"O poveste haioasă"
"Mințile lui Billy Milligan"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanele polițiste ale lui Edgar Wallace, de exemplu "Trișorul", "Secretul cercului purpuriu" sau "Misterul cheii de argint".

| Sistemulxxl a răspuns:

Capra cu trei iezi.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Crima perfectă - Holly Jackson
Lanțul (e o carte perfectă, actiunea incepe deja din al doilea capitol) - Adrian McKINTY
Rubinul din fum (te prinde încă din primul paragraf) - Philip Pullman
Minciuni Mortale - Harriet Tyce

| Ararat a răspuns:

Percy Jackson.

| CyberDune28 a răspuns:

Alchimistul de Paulo Coelho - este printre cele mai vandute carti

| Valentinpatrunjel a răspuns:

Si tu ai creier - Ben Carson