| samiZiciPompier a întrebat:

Voi ce fantezii mai aveti dragilor? Mi-o venit azi o fantezie de mama mama.

Merg la spital sa ma vada domnisoara doctor la inima ca am palpitatii. Mai fac cate o gluma, radem, ma fac ca-s ingrijorat de inima, imi face ekg, pune mana pe pieptul meu, imi zice ca n-am nimic, eu pun mana pe mana ei si rasuflu usurat in timp ce ii multumesc.

Apoi se uita in ochii mei, cu pupilele dilatate. Ma pierd pentru o clipa, ca intr-o mare de azur cristalin.
Ii zic cat de ingrijorat eram si ce mult apreciez grija ei. Imi scrie o reteta si eu vad cum ii tremura usor mana. Scrie frumos si delicat, ca scrisul unei studente silitoare.
Albastrul ochilor ei parca s-a impregnat in mine, in pieptul meu, in sufletul meu.

Ma imbrac si ii ofer o floare, pe care o tineam in buzunarul de la sacou.
Se ridica de la birou, cu un zambet cald. Parul aramiu ii straluceste in soare, ca un voal. Pieptul i se umfla usor si cu buzele deschise, cum ar cere o gura de aer, ma atrage. Simt cum ma strabate un curent electric, cald si cad ca intr-un vis.
Sufletul meu se infuzeaza cu al ei, pana cand nu mai sunt eu, sunt doar ea, peste tot inauntrul meu.

Nu stiu cat timp a trecut astfel. La un moment dat ma trezesc, intins pe o pajiste. E langa mine; in departari vad marea, cerul, asfintitul - ca ea, de un albastru-aramiu - si le iubesc.

Si va iubesc si pe voi :)
https://www.youtube.com/watch?v=lD26WdFLuCE

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!

ia-ti de munca baiete, ca pierzi timpul inutil si se duce tineretea pe apa sambetei!

| samiZiciPompier explică (pentru Violleta2022):

Vai de mine. Ati stricat atmosfera romantica sad