| monicaaa17 a întrebat:

Voua va plac poeziile? Va pricepeți sa le comentați,sa identificați mesajul, sa intelegeti mesajul din spatele versurilor?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai citit de mult poezii, dar îmi plăceau in liceu.Comentariile literare, motivele, simbolistica...chestiile astea ma pasionau

| T0T a răspuns:

Poeziile sunt interpretabile. Majoritatea autorilor nu îți fac poezia ca tu să o vezi doar în mod frontal. Ceea ce se întâmplă pe la orele de română se numește îndoctrinare (dacă nu ai un profesor bun) și nu o încurajez. Diverși oameni, pot interpreta mesajul diferit. Chiar cred că este încurajator să vezi mai multe perspective, atâta timp cât sunt formulate coerent logic (nu ai nevoie de termeni pompoși și alte prostii ca să realizezi un comentariu bun). De priceput, nu mă pricep decât să încerc să înțeleg atât cum pot și cât pot. Mereu se poate, ca urmărind alte idei, să găsesc unele mai interesante decât ale mele.

| ItIsAlright a răspuns:

Da. Ador chestia asta

| NLS a răspuns:

Poeziile nu ma mai atrag in mod deosebit, dar mi-e dor sa citesc ceva dramaturgie in versuri - de inspiratie istorica in special dar si tragedie sau alte teme interesante. Important e sa fie (tradusa eventual) in engleza sau romana, caci alte limbi nu cunosc suficient de bine pentru a intelege macar mesajul in mare, iar despre fineturi si metafore nici nu poate fi vorba.

| Emiluner a răspuns:

Eu practic scriu poezii despre orice, despre colegi, matematică
Și am devenit cunoscută în clasa mea pentru ce poezii faceam, și acum m-ai fac)) și imi place

| Cameliapantiru a răspuns:

Iubesc mult poeziile și am citit sute de volume de versuri în viața mea. Poeții mei preferați sunt Goethe, Nichita Stănescu, Eminescu, Bacovia, Baudelaire, Jacques Prevert, Pessoa și Emily Dickinson.

| Galileo7 a răspuns:

Da, pacat cu modernismul asta si poezia cu vers alb si prostiile asta care sunt niste nonsensuri ce se vor a fi arta