| Dan a întrebat:

Cum comentati mesajul de jos?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Am incercat si eu sa postez mesajul la care DAN a facut referire insa fiind prea lung, cu multe semne de mirare, intrebare etc, nu mi-a fosdt preluat de robotelul ce face "verificarea" mesajelor pe TPU.
In fapt este un mesaj care a fost intitiat si postat pe internet de D-na Cristina Alexandra Levitchi psihoterapeut-psiholog-clinician specialist.
Pe scurt in acest mesaj autoarea isi arata nemultumirea fata de politicientii tarii, care au dus tara in situatia in care se afla in prezent.
Sunt convinsa ca avem multiple motive pentru a ne revolta pentru ca, acum cand a venit "nota de plata" cu totii trebuie sa suferim pentru nesabuinta cu care s-a condus Romania timp de 20 de ani, dupa revolutia din 1989.
Revolta insa cred ca nu ajuta la nimic, putem sa-i facem "troaca de porci", nominalizandu-i pe cei ce au gresit si sunt f. multi dealungul celor 20 de ani (pentru ca necazul nu a aparut datorita proastei conduceri a Guvernului BOC) ci, la el a venit asa zisa "nota de plata" pe care Romania o are de platit acum si Romania suntem noi cu totii si deci acum, mai mult decat oricand este necesara solidaritatea noastra a tuturor celor care traim in aceasta tara.
Nu este usor de suportat ceea ce trebuie sa se faca acum, cu totii vom suporta consecintele, dar se pare ca este unica sansa de a nu aduce Romania in faliment pentru ca "in pragul falimentului" ne afla inca din 2006 de cand platim pensiile si salariile bugetarilor din imprumuturi externe. Dupa cunostintele mele de economie stiu ca atunci cand iei un imprumut trebuie sa investesti in ceva care ulterior iti va aduce profit, ori cand doar aplanezi acolo unde "arde" cred ca nu esti un bun gospodar si nu dai dovada de responsabilitate. Vinovatii, sunt de acord sa fie trasi ulterior la raspundere, daca se va dovedi vinovatia lor, dar acum aceasta masura nu rezolva problema. Ne-am intins mai mult decat ne-a fost "plapuma" acum trebuie sa ne restrangem si sa facem economii drastice pentru a avea din ce sa primim salarii si pensii (chiar reduse) peste cateva luni. Asa cum am mai spus si la alte intrebari unde am dat raspuns si se refereau la problema actuala a tarii, si eu sunt una dintre persoanele afectata in mod direct, dar nu pot sa nu vad faptul ca prin greve, se inrautateste situatia si nu se rezolva si atunci "nu stiu pe unde ne vom scoate camasa".
Un gand bun tuturor si sarbatori fericite, pe cat este posibil in conditiile actuale, dar fiind fiecare acolo langa cei dragi si bucurandu-ne de un dram de sanatate, putem sa depasim situatia.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pardon! Noi comentam numai mesajul de sus!

| Elena1234456 a răspuns:

Cand gasesti acest mesaj, cauta-ne!

| Malvina24 a răspuns:

Care mesaj?

| Dan explică:

Multumesc, Mariana!

| kaya a răspuns:

Pai si unde e mesajul?

| Annitu a răspuns:

Hmmm...foarte.drăguţbatting eyelashes

| phardaylan a răspuns:

Foarte dramatic si trist dar vesel in acelasi timp big grin