| midnight_2375 a întrebat:

Va plac poeziile lui Mihai Eminescu? De ce?

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cand spunem Eminescu, prima poezie care îmi vine in minte este ''Luceafarul''. Îmi plac poeziile lui Mihai Eminescu pentru ca sunt nemuritoare, acestea au o sensibilitate si o profunzime deosebita in special la poeziile de dragoste cum ar fi; Dorinta, Venere si Madone, Craiasa din povesti, De ce nu vii, O, ramai, Pe langa plopii fara sot. Poetul nepereche, luceafarul culturii romanesti.

| Alex_7297 a răspuns:

Îmi place foarte mult Mihai Eminescu. Ştie foarte bine să îmbine detaliile, cu puţine cuvinte spune multe. Şi pentru că, să nu uităm, e un adevărat geniu...

| Mony_4137 a răspuns:

Pentru ca au un stil aparte.
Sunt frumoase, sunt scrise cu talent si multa maiestrie.

| stefangeles a răspuns:

Desi stau la vreo 2km de Ipotesti nu prea citesc dar unele poezii ale lui Eminescu sunt adevarate opere de arta dupa parerea mea va trai vesnic acest poet de aia se mandreste Moldova cu el, stie sa si critice in unele poezii (Imparat si proletar) stie sa isi arate sentimentele profunde(Pe langa plopi fara sot... si multe altele), stie sa arate si frumusetea naturii care ne inconjoara(Lacul) si multe altele cum zice si Alex spune multe in cate-va cuvinte...

| Psycho a răspuns:

Nu prea.il prefer pe bacovia. mi se pare genial omu' ala.si ma inspira cand scriu poezii...

| Psycho a răspuns:

Ma inspira adica imi curg ideile mai usor.nu am spus ca-l copiez. tu intelegi numai ce vrei marius.
fiecare persoana cand scrie o poezie, are o sursa de inspiratie, o muza, un model...
da.geniu.fiecare cu parerile lui.de ce ramane eminescu geniul poeziei? doar pentru ca e peste tot in manualele de romana? si scrie despre cat de albastru e cerul si cat de indragostit e el? imi pare rau, dar nu ma pasioneaza asa ceva.si nu mi se pare deosebit cu nimic.
nu ai tu de unde sa stii ca e ultimul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! imi plac enorm, pentru ca a fost un romantic incurabil cum sunt si eu! din poeziile lui razbat sentimentele de dragoste si frustare, foarte puternice, sunt asa de bine redate, de plastice si ajung la sufletul oamenilor oricat de impietriti ar fi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spun Eminescu, prima poezie la care ma gandesc e "Oda(in metru antic)" atinge perfectiunea aceasta poezie. In schimb nu multi o inteleg.

@Lola -daca te inspiri din alte poezii, tu ce mai scrii? Poezia in primul rand inseamna O R I G I N A L I T A T E.
Iar Bacovia, geniu?laughinglaughing
Geniul poeziei ramane Eminescu, luceafarul poeziei.
Eminescu e cel mai important reprezentant al romantismului romanesc, si ultimul al lumii.

Normal ca imi plac, profesorul de filozofie ne spunea: Cine nu are in biblioteca personala un volum al lui Eminescu nu este roman! Cata dreptate avea omul ala. Eminescu a scris poezii pentru sufletul romanului. Iar mama de cand m-a nascut, mi-a tot citit poezii. Am crescut cu poezia lui Eminescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur imi plac sint frumoasa.Imi place poezia pentru ca sint scrise si sint scrise din inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt foarte emotionale si patrunzitoare in sufletele omenesti

| MihaiEminescu666 a răspuns:

Da, imi plac. De ce? Pentru ca eu le-am scris ce dracu!