| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de citit si as avea nevoie de cateva sugestii!
As vrea o carte usor de citit, cu care sa-mi imbogatesc cultura generala si care sa fie adictive, adica sa nu o mai las jos din mana! Nu prea imi plac dramele, ci prefer mai mult cartile misterioase si poate cu supranatural. Sper sa fie o carte cu care sa scap de dependenta de telefon. Astept sugestiile voastre... P.S. am 15 ani in caz ca va ajuta cu sugestiile!

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Trebuie să-ți spun „bravo" pentru decizie! A citi e o investiție de pe urma căreia culegi ani de-a rândul și mai ales peste ani și ani.
Nu e ușor să sugerez, pentru că sunt atâtea gusturi, atât de diferite, și atâtea cărți de citit că e greu. De aceea, voi fi subiectiv și am să-ți spun ce mi-a plăcut mie.
Pentru că menționezi misterul, încearcă-l pe Dan Brown. Nu vei mai putea lăsa din mână cartea până nu citești tot. Te va ține cu sufletul la gură! Palpitant. Dar trebuie să ai răbdare...
Ca și supranatural, încearcă seria Cronicilor din Narnia. Poate ai văzut filmul. Dacă nu, nici să nu te uiți, ci citește cărțile! Vei fi purtat într-o lume extraordinară, te va face să te simți ca și cum ai fi și tu acolo (din nou sunt subiectiv).
Și mai sunt atâtea și atâtea... happy
Baftă!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
Amintiri din casa mortilor de Feodor Dostoievski
Povesti de groaza si mistere de Arthur Conan Doyle
Sau cartea Vreau sa stiu mai multe despre tarile lumii, descrie tarile foarte interesant, chiar merita, si pozele sunt si ele foarte misto

| anamariarot a răspuns:

Am trecut si eu exact prin ce treci tu acum, doar ca la 14 ani si m-am apucat de Harry Potter. Sunt 7 carti, deci ai cu ce sa iti ocupi mult timp, unele fiind destul de stufoase. In continuare se afla printre preferatele mele si pot spune ca mi-au deschis apetitul pentru lectura.
Din orice carte(adica sa fie carte, nu doar niste pagini intre doua coperte, neavand nimic de transmis) poti extrage o invatatura si iti poti imbogati cultura generala. Si literatura intra la cultura generala

| wannabe a răspuns:

Mergi la biblioteca scolii si arunca o privire la numele rafturilor, vei vedea ca sunt mai multe genuri de carti. Rasfoieste cateva, citeste coperta de pe spatele lor unde este scris succint ce se va regasi in intreaga carte. Imprumuta-le si uita-te mai mult in ele acasa daca nu-ti plac le returnezi si iei altele s-a.m.d. Eventual poti sa ii ceri parerea bibliotecarei, ea este "specialista" in recomandari

| AlexDFY a răspuns:

Suge-o Ramona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50 shades of gray

| Robert_Mocanu_1996 explică (pentru TimSem):

Am dat peste comentariul tău si vreau sa spun ca mi-a folosit extrem de mult, de anul trecut am citit 5 dintre cărțile lui Dan Brown, acum el fiind autorul meu preferat si am văzut Cronicile din Narnia de 2 ori fiecare film. comentariul tău a schimbat puțin traiectoria vieții mele. mersi

| TimSem a răspuns (pentru Robert_Mocanu_1996):

Robert,
Mulțam mult pentru că mi-ai spus cât de mult te-au ajutat puținele mele cuvinte scrise. Sunt bucuros să fi contribuit cu ceva bun. Continuă să cercetezi, aventurează-te să găsești și alte titluri/autori buni, mai ales că nu mi-ar displace să-mi sugerezi ceva ce te-a „prins" și să încerc și eu - lumea cărților e așa de mare că ai nevoie de „călăuză."
Te salut cu căldură.