| PaterPan a întrebat:

Vreau si eu exemple de sufixe si prefixe, dau funda.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufixoide si prefixoide nu vrei?

| Angello5 a răspuns:

Sufixele sunt sunetele sau grupurile de sunete adăugate după rădăcină.

Sufixele sunt:
– lexicale, când formează cuvinte noi;
– gramaticale, când creează forme gramaticale (sufixe de timp şi de mod);
– lexico-gramaticale, când exprimă, simultan, un sens nou şi o categorie gramaticală (sufixele moţionale, de infinitiv lung, participiale etc.).

Sufixele lexicale sunt folosite pentru denumirea:
– agentului (autor al acţiunii sau meseriaş): băutor, fierar, gornist, luntraş;
– însuşirii: auriu, fricos, fugar, iubitor, mâncăcios, purtabil, sprâncenat, vamal;
– colectivităţii: apăraie, brădet, ierbărie, gorunişte, turcime, zmeuriş;
– instrumentului: alfabetar, piperniţă, schimbător;
– noţiunilor abstracte: cerinţă, domnie, grăsime, răceală, scursură, siguranţă;
– modalităţii: bărbăteşte, pieptiş, târâş;
– locului şi originii: benzinărie, fierărie, someşean;
– obiectelor sau însuşirilor mici (sufixele diminutivale): binişor, căluţ, căscioară, cerceluş, coşuleţ, lănţuc, mătăluţă, pantofior, singurică, vânticel;
– obiectelor sau însuşirilor mari (sufixele augmentative): băieţandru, grăsan, lădoaie, pietroi.

Sufixele formează substantive (gălbenuş), verbe (a ciocăni), adjective (vişiniu), adverbe (vitejeşte), numerale (doime), pronume (mătălică), interjecţii (aolică).

Prefixele sunt sunetele sau grupurile de sunete adăugate înaintea rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou.

Prefixele modifică sensul cuvântului de bază, fiind:
– negative (neagă sensul cuvântului care este bază): neşansă, inegalitate;
– privative (arătă o lipsă): a descreţi, a deşira;
– iterative (arătă o repetare): a răsciti, a reaminti.

Prefixele delocutive formează cuvinte de la locuţiuni: a înşira, a împături.

Prefixele formează substantive (neregulă), verbe (a realege), adjective (nefiresc), adverbe (negreşit).

Prefixele pot fi:
– vechi: ne-, în-, des-, răs- etc.
– noi: anti-, con- (co-), inter-, pre- etc.

| Cocomoco2002 a răspuns:

Prefixe: ne- (ex: nedrept), in- (ex: indiferent), i- (ex: iresponsabil), in- (ex: innegrit, innotat) etc
Sufixe: -esc (ex. Regesc), -ica (ex: mamica), -ut (ex: dragut), -sor (ex: puisor) etc.

Fundita?
Succes!