| Surd_Narcis_1996 a întrebat:

Vreau si eu un rezumat pentru steaua nordului PLEASE

2 răspunsuri:
| Ho1 a răspuns:

Între cererea în căsătorie a lui Alice Watkins şi acceptul dat de tatăl tinerei, se petrec zeci de întâmplări nebănuite, au loc descoperiri ştiinţifice extraordinare - cea mai importantă dovedindu-se, ulterior, falsă -, câteva călătorii, mor câteva personaje, se stabilesc prietenii, se formează caractereputernice, unele personaje sunt ruinate, altele, dimpotrivă, se îmbogăţesc şi multe altele. Romanuleste, în mare parte, similar unui basm. Cyprien Méré, tânărul chimist venit la Griqualand în vedereaunor experienţe ştiinţifice, reuşeşte să se maturizeze în urma unor încercări esenţiale din care scapăcu viaţă datorită curajului, unor prieteni fideli care-l însoţesc şi care îi răsplătesc binele făcut şi, nu înultimul rând, unor coincidenţe fericite. Destinul lui Cyprien se ciocneşte de alte zeci de destine, care-idescoperă aspecte neştiute ale vieţii, ajutându-l să se elibereze de anumite naivităţi care, în repetaterânduri, riscă să-l piardă. Dacă nu ne deranjează neapărat figura de bărbat civilizator, preocupareasuperioară a francezului de a aduce lumina ştiinţei şi a culturii printre barbari, îi putem acorda încredere protagonistului, însoţindu-l în călătoria de urmărire a cafrului Matakit şi vom putea asista ladomesticirea unor girafe, la uciderea unui elefant prin tăierea călcâiului cu un cuţit, la cursa negruluicălare pe struţ, la păsările care îl răpesc în zbor pe Annibal Pantalacci, la târgurile cu triburilebăştinaşe sau chiar la vizita peşterii minunate în care sunt ascunse bogăţiile lui Tonaia şi în care, spredeosebire de Cyprien Méré şi de Pharamond Dantès, avem dreptul să intrăm fără a fi legaţi la ochi. Înfine, putem vedea cum diamantul atât de valoros furat de Matakit din mină, înghiţit apoi de struţulDada şi recuperat, în urma unei operaţii chirurgicale pretenţioase făcută de acelaşi francez - "Grozavimai sunt francezii ăştia!", vorba lui John Watkins - se autodistruge, separând decisiv binele de rău.Trebuie oare să dăm în mintea copiilor ca să ne placă o asemenea carte? Aş răspunde, dar frazaaceasta ar suferi o metamorfoză riscant de neverosimilă.

| Dubi19 a răspuns:

Între cererea în căsătorie a lui Alice Watkins şi acceptul dat de tatăl tinerei, se petrec zeci de întâmplări nebănuite, au loc descoperiri ştiinţifice extraordinare - cea mai importantă dovedindu-se, ulterior, falsă -, câteva călătorii, mor câteva personaje, se stabilesc prietenii, se formează caractereputernice, unele personaje sunt ruinate, altele, dimpotrivă, se îmbogăţesc şi multe altele. Romanuleste, în mare parte, similar unui basm. Cyprien Méré, tânărul chimist venit la Griqualand în vedereaunor experienţe ştiinţifice, reuşeşte să se maturizeze în urma unor încercări esenţiale din care scapăcu viaţă datorită curajului, unor prieteni fideli care-l însoţesc şi care îi răsplătesc binele făcut şi, nu înultimul rând, unor coincidenţe fericite. Destinul lui Cyprien se ciocneşte de alte zeci de destine, care-idescoperă aspecte neştiute ale vieţii, ajutându-l să se elibereze de anumite naivităţi care, în repetaterânduri, riscă să-l piardă. Dacă nu ne deranjează neapărat figura de bărbat civilizator, preocupareasuperioară a francezului de a aduce lumina ştiinţei şi a culturii printre barbari, îi putem acorda încredere protagonistului, însoţindu-l în călătoria de urmărire a cafrului Matakit şi vom putea asista ladomesticirea unor girafe, la uciderea unui elefant prin tăierea călcâiului cu un cuţit, la cursa negruluicălare pe struţ, la păsările care îl răpesc în zbor pe Annibal Pantalacci, la târgurile cu triburilebăştinaşe sau chiar la vizita peşterii minunate în care sunt ascunse bogăţiile lui Tonaia şi în care, spredeosebire de Cyprien Méré şi de Pharamond Dantès, avem dreptul să intrăm fără a fi legaţi la ochi. Înfine, putem vedea cum diamantul atât de valoros furat de Matakit din mină, înghiţit apoi de struţulDada şi recuperat, în urma unei operaţii chirurgicale pretenţioase făcută de acelaşi francez - "Grozavimai sunt francezii ăştia!", vorba lui John Watkins - se autodistruge, separând decisiv binele de rău.Trebuie oare să dăm în mintea copiilor ca să ne placă o asemenea carte? Aş răspunde, dar frazaaceasta ar suferi o metamorfoză riscant de neverosimilă.
In Africa de Sud, in cea mai cunoscuta regiune diamantifera a lumii, descoperirea diamantelor nu surprinde penimeni, dar starneste invidia si lacomia. Cu atat mai mari vor fi patimile, cu cat diamantul este mai mare, iar Steaua Sudului este cel mai fabulos din cate s-au vazut vreodata. Doar Christian Mere detine secretulprovenientei sale. Insa pentru el diamantul nu este decat garantia faptului ca o va putea lua in casatorie pe aleasainimii lui, miss Watkins, caci tatal acesteia il considera nedemn de mana fiicei sale.Insa diamantul, facut cunoscut in lumea intreaga de presa, dispare. Iar Christian Mere trebuie sa-l gaseasca catde curand, altfel fericirea sa alaturi de miss Watkins este pusa sub semnul intrebarii.