| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o parere din partea unei persoane care asculta metal,voi ce spuneti,Kirk Hammett sau Dave Mustaine este un chitarist mai bun? Metallica si Megadeth sunt trupele mele preferate, personal imi place mai mult Metallica.Am observat multe opinii care spun ca Dave este mai bun pentru ca nu foloseste wah-wah pedal-ul asa mult,si ca Kirk fara wah-wah pedal nu este nimic,dar eu nu cred ca este chiar asa,in orice caz, mai am nevoie de pareri

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

In momentu de fata Dave e ritm iar Kirk e solo,adica Dave canta riff uri iar kirk face solo uri,din punctu meu de vedere Dave e un chitarist solo mediocru,insa pe ce melodie a pus un solo,a facut o decent,in metallica la fel si in megadeth.
Insa cand vine vorba de riff uri,Dave e muuuult peste Kirk,sa nu mai vorbim de faptul ca Hetfield compune de obicei si solo uri in metallica, Kirk nu e decat un chitarist pentru live, el nu compune.
Ar fi mai ok sa l compari pe Mustaine cu Hetfield, nu cu Kirk, din moment ce ei 2 compun pentru trupele din care fac parte.

| Deaad a răspuns:

Pff.
Intrebarea sta s-a pus obsesiv de mult aici, pe site.
Din punctul meu de vedere, Dave e mai tehnic, mai talentat.
Dar personal, imi place mai mult Kirk si Metallica imi place mai mult decat Megadeth.

| syd a răspuns:

Mi se pare cam lipista de suflet muzica aia. Nu as putea sa ii compar sincer. Si nici nu inteleg de unde dorinta de a demonstra ca unul e mai bun decat altul. Razboiul asta dintre fanii Metallica si Megadeth e fara sens