| silver19 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care critica unii artisti precum Puya sau Cabron care s-au dat pe muzica mai comerciala...vad pe youtube ca multi critica desi 99% n-au cumparat un album La Familia in viata lor( majoritatea nu stiu daca au mai mult de 15 ani )... De ce cand Puya a lansat primul album solo Muzica de tolaneala si depravare a avut FOARTE putine vanzari desi e cu cateva clase peste Romanisme, simplu fiindca in romania nu mai exista fani adevarati toti downloadeaza sau asculta pe youtube, oricum acum o sa revina la muzica de strada cu un nou album La Familia si sunt curios sa vad cate vanzari o sa scoata din el.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Clauditza a răspuns:

Pai eu cu Puya am eu ce am pentru ca daca mai ti tuh minte in mel ''tot in familie'' spunea'' Am venit sa v-aduc aminte ce`nseamnma cu adevarat muzica de strada. Nu pusti astia
frustratzi care sufera de smecherie.
Noi suntem adevaratzii bagabontzi...si nu`mi m`ai spune baietzasi, baiat de cartier, ma iei la
misto.habar n`ai
Ascult gangsta`rap, fac gangsta`rap
Mai face el acum gangsta'rap? mai e el acum bagabont? nu mai face el muzicaa care o facea acum face tot felul de specimene noi de manele. P. S Stiu ca o sa fiu injurata da nu imi pasa asa ca comentati cat vreti.

| Clauditza a răspuns:

@silver eu am luat din melodia aia doar ce ma interesa si apropo nu am scris eu versurile nu ma obosesc le-am luat de pe net.

| Clauditza a răspuns:

A si ma enerveaza faptul ca Puya se crede marele rapper acum e ceva la mijlok intre manele si hause macar sa nu se mai ...atata pe el ca e marele rapper si sa recunoasca ca acum nu mai face rap ci face hause si manele serios am intrebat o prietena care e manelista de cand se stie si o zis ca bitu de la mel V. I. P a lui Puya e un ritm de manea.

| silver19 explică:

"Nu se fac prea mulți bani în underground și toată lumea știe asta. Așa că foarte mulți artiști iau calea muzicii comerciale, care prinde la publicul larg" si cu asta am spus tot. Dar n-ai cu cine cand majoritatea downloadeaza si tasteaza e logic sa vina si schimbarile astea.
Si cum spunea si Cabron:. În momentul în care fanul nu îl cumpără şi îl ia de pe net, nu mai e fanul meu şi nu mă mai interesează. Mi-e indiferent dacă mă place sau nu. happy

| silver19 explică:

@Clauditza ti se potriveste fiecare cuvant din tot ce-am scris pana acum... nesuferita mica ce esti.
Si daca tot imi scrii melodia de ce nu o scrii cum trebuie? fiindca mai era ceva parca : Insa acum aprind o lumanare, fratioare
Fiindca muzica de strada moare.

| LionDen a răspuns:

La asta chiar ma simt nevoit sa raspund.
Intr-adevar fuga dupa bani este extrem de mare si dupa cum s-a mai spus din hip-hop nu ies bani.Ideea hip-hopului este sa te ridici de jos.Nu am nimic cu el, ce face el acum nu se mai numeste hip-hop. Poti considera un artist hip-hop cel care trage la un microfon cumparat din banii de paine intr-un beci antifonat cu cofraje de oua. Dupa cum spune si nimenialtu "Iar pentru simplu fapt ca sunt asa cum sunt/De prea mult timp castig respect si ma culc flamand"pentru asta faci hip-hop nicidecum pentru bani...(cel putin in Romania)Puya a avut o voce frumoasa si o poveste de cartier oarecum verosimila deocamdata in romania cei mai grei 2 MC sunt Nimenialtu(artistul neinteles)si Cedry2k(artistul nebun)...va spun sincer am ascultat mult hip-hop underground si fara sa ma laud Silver nu cred ca ai ascultat mai mult hip-hop ca mine si in nici un caz nu cred ca ai dat mai multi bani pe casete la familia ca mine, daca intr-adevar esti bun si iti postezi un clip pe youtube si vei fi remarcat de o casa de discuri va veni reprezentantul ei la tine nicidecum nu va trebui sa mergi tu la ei si sa fim sinceri nimeni nu s-a apucat de rap pentru ca intelegea mesajul transmis, ci pentru ca era ceva "anti burghezie"si era muzica care avea un mesaj explicit, necenzurat si in care te regaseai, apoi cu timpul intelegi si mesajul. Oricum respect pentru fostul Puya ceaw

| paramore a răspuns:

Baaaaaaaaaaa nu va luati d cabron sau d puya ca nu stiu ce fac cu voihee heeaparte glumele, eu una iy ador, cel putin cabron e super tare, are o voce de milioane, asc toate mel lor si multe le stiu pe dinafara...

| paramore a răspuns:

V. i. p ritm de manea? ce ati baut fratilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Silver, lumea stie ca din rap nu se scot bani. Puya stia asta cand s-a apucat. Daca el avea ca obiectiv sa scoata bani din muzica, atunci rapul nu era printre optiuni. Si totusi el s-a apucat sa faca asta. Nu te apuci de rap sa faci bani, pentru ca se stie ca din rapul adevarat nu se fac bani si asta nu e numai in Romania, ci peste tot in lume. Nu am ascultat La Familia in mod consistent, mi-au atras atentia doar cateva piese din repertoriul lor, pentru ca, sa fim sinceri, gangsta rapul in Romania e o gluma.
Nu stiu de cate vanzari s-a bucurat Romanisme, nu cred ca au fost in numar asa mare, dar Puya a avut de castigat pe partea de concerte.
Sa lasam astea cu: 'nu i-ati cumparat albumul!', fiindca, din cate imi amintesc, din La Familia face parte si Sisu, care, teoretic, ar trebui sa fie la fel de suparat, dar uite ca el a scos un album acceptabil, si, cel mai important, rap. Puya s-a prostituat si a calcat acolo unde a scuipat, el fiind cel cu versuri ca: 'producatorul sugereaza o schimbare, / Sisu si Puya nu sunt de vanzare' si cel care stergea pe jos cu cei care o dau cu americanisme prin vocabular si prin piese.
Unul care cumpara albume.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat de Cabron, dar nu-i bai, el nu a insemnat niciodata, nimic pentru rapul romanesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ silver19-corect, nu se cumpara nici un sfert din cat se fura! pacat, sunt baieti buni!
@GenOm-cam batranesti gusturile tale deja s-au expirat aia de ni-i fluturi tu, te-am mai citit si-n alte dati dar gusturile nu se discuta:se executa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonimule, ia zi tu, care din cei pe care-i ascult eu e expirat?