| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta cei care organizeaza Eurovisionul incearca sa inoculeze publicului ca melodia reprezinta mai mult decat artistul si de aceea ne-au dat drept de vot numai pe melodie (si pe artist nu). De genul "Stati voi linistiti ca alegem noi cine ne reprezinta, iar voi alegeti tot una dintre melodiile alese de noi inainte." De multe ori, artistul trimis poate atrage majoritatea voturilor, prin notorietatea sa sau prin faptul ca publicul ii recunoaste talentul, carisma, autenticitatea chiar si la prima vedere. Faptul ca nu au oferit ocazia publicului sa aleaga si artistul care ne va reprezenta ridica un semn de intrebare. Astfel ei au ales din start o fata destul de putin cunoscuta, promovata in ultimele luni doar, si care nu prea are experienta muzicala la un nivel asa mare. Asa, ei si-au asigurat ocazia ca Romania sa nu ia nici in acest an un punctaj mare, ca nu cumva sa se afle printre preferati si sa le dea alte batai de cap organizatorilor romani. Nici nu se mai pune problema de compozitia proprie a artistului, care era atat de promovata pana acum de artistii altor tari. In video-ul de prezentare erau prezentati artistii cu palmaresul lor si motivele pentru care si-au compus acea melodie. Iar la noi, Global Records se lauda ca i-au pus la dispoziție fetei o echipa de compozitori care s-o modeleze pe ea si pe melodie dupa judecata lor. Asta da amprenta de originalitate. Voua cum vi se pare faptul ca au ales ei artistul si nu publicul?

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Este corect asa. Chiar tu spui: "De multe ori, artistul trimis poate atrage majoritatea voturilor, prin notorietatea sa". Si asta nu e corect. Melodia poate fi foarte proasta, dar sa fie votata pentru ca voua va place de artist. Aici nu talentul sau notorietatea conteaza, ci melodia. Deci, ei procedeaza bine ca sa nu fie subiectivism.