| Idontcare69 a întrebat:

Am niste nelămuriri legate de melodia lui Jianu feat. Mărgineanu- Luxandra. Ce vrea să spună de fapt, melodia? Care este ideea transmisă? Cum adică "o lume întreagă te știe, dar tu te dai gratis mie"?
Fără comentarii răutăcioase! happy

1 răspuns:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ok, voi încerca să analizez versurile. Dacă zic ceva care nu vă convine, vă rog nu o luați personal!

„O sută de Henny 'n pahar
O tipă zâmbeşte parşiv şi mă cheamă aproape de bar"
Adică se-ntâlnește cu o tipă în club
„Cred că ştiu ceea ce vrea
Dar n-o să mă vezi să mă car
Doar dacă simt că o să-mi sară la gât
Când ies din acest local"
Adică, tipa vrea să facă dragoste cu el, dar el nu se lasă așa ușor.
„Simt miros de felină bătrână
Ce nu se-ncurcă cu o felie
Vrea toată pâinea pe mână
Din care-ţi aruncă şi ţie
Un colţ o dată pe lună
Dar tot tu trebuie' să produci
Că altfel treaba se duce pe pu..."
Aici se referă că femeia e eventual prostituată care nu-și împarte câștigul cu alții, doar foarte rar.
„Da, frăţică! Îi dai tot ce vrea fiindcă e gravă
E un lux în pat şi pe tobe şi ce să vezi
E doamnă pe stradă
Nu vrea flori, lăutari sau filme de groază
Ea vrea alcool şi alte substanţe tari ca să poa' să te ţină-n transă
Fix cât e nevoie ca să stai ca prostul de pază
Pe scurt eşti o piesă din puzzle
Dar când începi să te prinzi că e groasă
Nu ştiu cum să-ţi spun
Dar ei deja nu îi mai pasă"
Femeia vrea să bea înainte să-și practice meseria menționată mai sus. La prima vedere, din câte pot deduce din versuri, ea pare o doamnă normală, dar după ce începi s-o cunoști și să știi cine e și ce face. Femeia pare a fi pricepută.
„Şi-a făcut filmul
Consolează-te că nu eşti primul
Şi du-te acasă"
Femeia și-a făcut datoria, chiar dacă persoana credea că va avea o relație cu ea.
Deci ideea că s-a prins doar la final de „meseria" ei.
„Tu desenat pe o bancă
Luxandră
Unul vrăjit de-o ţigancă
O lume-ntreagă te ştie, te ştie
Şi tu te dai gratis mie
Luxandră
Rece ca o mixandră
Vrei să fii animalul de pradă
Dar c-o floare şi-un zâmbet anume
Ai oftat şi-ai fugit în grabă
Luxandră"
Deci această Luxandra pare a fi îndrăgostită într-un anumit fel de subsemnatul mihai Mărgineanu, care vrea s-o aibă de iubită, chiar dacă toți „mor după" ea.
La asta cred că se referă că se dă gratis lui, s-or fi îndrăgostit și pe Jianu îl ignoră big grin
„Pisicii nu-i place să fie stresată
Totodată deloc stresantă
Da' e nasol dacă o calci pe coadă
Blană la gât şi de blană să răsune strada
Plus de asta e pe-aproape să-i cadă-n capcană şi garda
Şi gata, o ştiu după miros toţi din cartier
Şi Jean, şi Paul, şi Gaultier
Da' baby vrea multe-n şifonier
Deci ai grijă, mon frere
Că nu şi-o-ncearcă-n hotel
Doar vrea să spargă Coco pe-o geantă
Rocco Barocco şi o geacă Moncler
Un fel de model
Dar nu de viaţă
Şi fotomodel pe piaţă
Fresh ca Moschino
Ştii n-o să vezi multe la fel
Şi e normal să fie cu nasul pe sus
E un produs de lux
Dar trebuie' să ştie că eu numai de gust profit până la refuz
Şi ştiu că ar mai fi de spus
Dar deja aş începe să dau din casă
Plus că nu-s genul să spun despre ea fix ceea ce te interesează
E de-ajuns să ştii că este foarte greu să-ţi cadă-n plasă
Şi-acum tu-ţi faci filme
Iar ea vine cu mine acasă"
Femeia se enervează ușor, iar Jianu vrea s-o ducă acasă la el. Și-a practicat meseria cu tot cartierul și o cunoaște toată lumea, femeie eventual frumoasă și îmbrăcată „la 4 ace".
Iarăș repetă Mihai Mărgineanu faza cu „Tu desenat pe o bancă...", pe care am pomenit-o și așa se termină piesa.
Și, în concluzie?
Decizia voastră!
Mulțumesc pentru atenție!